Nejde len o autá

Vodíkový pohon sa zrejme najskôr uplatní v osobných vozidlách, no už teraz existujú projekty lietadiel, nákladiakov, autobusov či vlakov poháňaných týmto spôsobom. V Škótsku sa spojili firmy Angel Trains, Arcola Energy a ďalšie v rámci projektu, do ktorého investovali takmer 600-tisíc eur.

Jeho výsledkom má byť vlak s nulovými emisiami a kompletná príslušná infraštruktúra, pričom tamojšia vláda chce dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu v železničnej doprave do roku 2035.

Celoeurópska iniciatíva s názvom Ready4H2, ktorej súčasťou sú aj Slovenská a Česká republika, sa zase zameriava na skúsenosti a vedomosti dodávateľov plynu. Tí by mali prispieť k transformácii európskej energetickej infraštruktúry vývojom chrbticovej dodávateľskej vodíkovej siete.

hydrogen, vodik, energia, energetika, solar, vietor
Neprehliadnite

Japonci majú pohon na kvapalný vodík z obnoviteľných zdrojov, Slovensko tiež nezaostáva

Základný princíp fungovania

Spôsob, akým fungujú vodíkom poháňané vozidlá, nie je náročný na pochopenie.

Palivový článok využíva vodík a kyslík z ovzdušia, pričom vedľajší produkt tvorby elektrickej energie je iba teplo a voda. Samotný článok pozostáva z membrány potiahnutej katalyzátorom. Keď ňou molekuly vodíka prechádzajú, rozdelia sa na elektróny a vodíkové ióny. Elektróny sa následne pomocou elektród usmernia do elektrického systému vozidla, kde sa využijú či uložia.

Elektróny, ióny a kyslík z ovzdušia napokon vytvoria neškodnú vodu. Aby takýto systém poskytoval dostatok elektrickej energie napríklad pre osobné vozidlo, obsahuje jeho palivový článok niekoľko stoviek membrán. Vo chvíli, keď systém produkuje viac energie, ako sa spotrebúva, ukladá si ju do batérie.

Lightyear One
Neprehliadnite

Lightyear pripravuje solárne elektrické auto za 30-tisíc eur. Bez nabíjania vydrží mesiace

Energetický manažment a tankovanie

Základná funkcia vodíkového pohonu je pomocou elektrickej energie poháňať jeden či viacero elektromotorov, takže vodíkové autá sú druh elektromobilov. Na rozdiel od tých bežnejších však vozidlo produkuje potrebnú energiu samostatne priamo na palube a nečerpá iba z batérie akumulátorov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa