Keď sa hovorí o využití vodíka ako zdroja energie, zvyčajne sa každému spája s nesmierne ďalekou budúcnosťou. To však nemusí byť pravda. Najväčšia japonská energetická spoločnosť Eneos má už teraz funkčnú technológiu na pohon kvapalným vodíkom a vyskúšala ju už v roku 2019.

Firma má aktuálne v krajine sieť 44 čerpacích staníc na vodík a svojou činnosťou prispieva k naplneniu cieľa bývalého premiéra Jošihideho Sugu, ktorý v roku 2020 vyhlásil, že Japonsko plánuje mať do roku 2050 nulové emisie skleníkových plynov.

Výroba vodíka bez uhlíkovej stopy

Spoločnosť Eneos využíva jednu z dvoch možných metód na výrobu vodíka. Variant, pri ktorom sa využívajú fosílne palivá a vyprodukované skleníkové plyny sa zachytávajú a ukladajú, nie je práve ekologický. Druhá možnosť využíva elektrolýzu vody pomocou energie získavanej z obnoviteľných zdrojov, a práve po nej siahli Japonci.

Japonsko nie je práve zdrojovo najbohatšia krajina, a tak sa vo veľkom spolieha na import vodíka vyrobeného pomocou fosílnych palív. V krajine je produkcia elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov troj- až päťnásobne drahšia v porovnaní s krajinami bohatšími na zdroje, ako je Austrália či Nórsko.

Vďaka tomu je pre Japoncov výhodnejšie vodík dovážať, aj keď sa započítajú náklady na prepravu. Zlacnenie výroby je preto logickým krokom a technológia Direct MCH je zjavne dobrým riešením.

powerbanka
Neprehliadnite

Grafénové batérie môžu priniesť mobily, čo vydržia nabité týždeň a 1 000 km dojazd elektroáut

Využitie metylcyklohexánu

Technológia Direct MCH je rozšírením metódy, pri ktorej sa využíva toluén, horľavá kvapalina podobná benzénu, často využívaná ako priemyselné riedidlo. Proces zahŕňa rozklad vodíka v toluéne, pričom vzniká metylcyklohexán (MCH), čo je tekutina stabilná pri normálnej teplote a tlaku. Na porovnanie – tekutý vodík sa musí skladovať pri teplote mínus 253 stupňov Celsia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa