Ľudstvo pozná niekoľko spôsobov rozmnožovania organizmov. Od pohlavného cez nepohlavné delenie buniek až po replikáciu. Teraz si možno na zoznam pripísať ďalší spôsob, ktorý by mohol mať úžitok nielen v oblasti regeneratívnej medicíny.

Čo sú to kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú primárne, zatiaľ nediferencované bunky, ktoré sa dokážu premeniť na konkrétne typy buniek. Ich schopnosť umožňuje telu nahrádzať špecializované tkanivá, ktorých bunky sa už nedokážu deliť. Možno ich využiť napríklad pri nahrádzaní poškodených orgánov, na opravu genetických defektov, výskumné účely či testovanie liekov a iných látok.

Čo je xenobot a ako vzniká

Výskumníci z Tufts University, Harvardovej univerzity a University of Vermont spoločne vytvorili „programovateľné“ organizmy pomocou žabích kmeňových buniek v Petriho miskách. Douglas Blackiston, spoluautor štúdie, ktorá takto vznikla, vysvetľuje:

Môžete si to predstaviť ako skladanie blokov rôznych buniek, ako pri skladačke LEGO či v hre Minecraft.
 

Kmeňové bunky sa odoberajú z africkej žaby s názvom pazúrnatka vodná (Xenopus laevis) a odtiaľ pochádza názov xenobot.

Konkrétne ich vedci získajú z embrya a keď dostanú príležitosť na život v novom prostredí, nielen že si nájdu spôsob, ako sa pohybovať pomocou vlasovitých štruktúr s názvom cílium, ale sa začnú aj rozmnožovať. Práve preto, že je toto rozmnožovanie založené na pohybe, vedci o ňom hovoria ako o kinetickom rozmnožovaní.

vesmírny odpad
Neprehliadnite

Vesmírni smetiari si pripravujú nástroje a metódy. Už čoskoro začnú upratovať orbitu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa