Web1 bol statický a pasívny

Web1 bol prvý pôvodný World Wide Web. Slovné spojenie, ktorého začiatočné písmenká bolo kedysi potrebné písať aj do adries URL v prehliadači webstránok. Pôvodne bol postavený na open-source platformách s verejne prístupným a upraviteľným zdrojovým kódom.

Mnohé technologické giganty vznikli práve v tomto období, ktoré sa stanovuje približne na roky 1991 až 2004. V tom čase bol používateľ hlavne konzument obsahu a stránky boli zvyčajne statické prezentácie na serveroch poskytovateľov internetového pripojenia či bezplatných hostingových služieb.

Web1 a Web2 očarili svet. Web3 bude skôr zmenou v princípoch fungovania internetu
Zdroj: unsplash.com

Teraz máme Web2 a prichádza Web3

Po roku 2004 sa začal rodiť web, ktorý bol plný interaktívnych aplikácií a používateľom generovaného obsahu. Prišli blogy, sociálne siete a ďalšie platformy, ktoré sa tešia popularite dodnes. Vznikli uzatvorené ekosystémy ako Twitter či Facebook, kde firma stanoví pravidlá a používatelia tam podľa nich „žijú“.

Práve z toho vyplýva nevýhoda, ktorú má zmeniť Web3, zvaný aj Web 3.0. Moderný internet je stále z veľkej časti centralizovaný. Väčšinu jeho častí, vrátane hardvérovej infraštruktúry, riadia veľké korporácie aj napriek tomu, že jeho súčasťou sú decentralizované systémy kryptomien. Dôkazom, že centralizácia internetu je problém, bol aj nedávny veľký výpadok, ktorý zasiahol Facebook.

Jedna chyba v konfigurácii DNS údajne spôsobila výpadok sociálnej siete, jej vnútropodnikových služieb a dokonca aj ďalších sietí, ktoré firme patria.

Elon Musk Neuralink
Neprehliadnite

E. Musk chce čip Neuralink v mozgoch pacientov už na budúci rok. Konkurencia je ďalej

Čím má byť Web3 zaujímavý?

O Webe3 sa začalo hovoriť hlavne po premenovaní firmy Facebook na Meta a ohlásení veľkého plánu zakladateľa Marka Zuckerberga o vybudovaní metavesmíru. Ten má byť decentralizované virtuálne miesto, ktoré nikto neriadi, je postavené na technológii blockchainu, ktorú si požičiava od kryptomien a výmena hodnôt, ako platby za tovar a služby, tu má prebiehať celkom slobodne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa