O čom je projekt Neuralink

Neurotechnologická spoločnosť Neuralink vznikla v roku 2016 a jej cieľom je vývoj tzv. BMI (brain-machine interface). Ide o implantovateľné rozhrania, ktoré prepoja ľudský mozog so strojmi. Založil ju aktuálne najbohatší človek na svete Elon Musk.

V roku 2019 dostala firma finančnú injekciu vo výške 158 miliónov dolárov, z čoho bolo 100 miliónov od samotného E. Muska. Na to, aby mohol Neuralink plniť funkciu rozširovania ľudského IQ pomocou prepojenia s počítačmi, firma najskôr uplatní svoje know-how v liečení pacientov s poškodením chrbtice a neurologickými poruchami.

Pri prasatách a opiciach to funguje

Zakladateľ v rozhovore pre Wall Street Journal uviedol, že čip Neuralink už dobre funguje po implantovaní do mozgov prasiat a opíc, takže v roku 2022 plánuje začať s pokusmi na ľuďoch. Keďže ide o invazívnu implantáciu cez lebku priamo do mozgu, E. Musk sa snaží rozptýliť pochybnosti verejnosti.

Neuralink pri opiciach dobre funguje a aktuálne robíme množstvo testov a overujeme si, že je všetko veľmi bezpečné, spoľahlivé a Neuralink možno bez problémov odstrániť. Dúfam, že sa nám podarí implantácia u prvých ľudí – čo by mali byť pacienti s vážnym poškodením chrbtice ako tetraplegici, quadruplegici – na budúci rok. Aktuálne čakáme na schválenie od FDA.
E. Musk
FDA – Správa potravín a liečiv
FDA je vládna agentúra USA, ktorá je zodpovedná za kontrolu a reguláciu potravín, potravinových doplnkov, liečiv, kozmetických prípravkov, lekárskych prístrojov, biofarmaceutických a krvných produktov v krajine. Sústreďuje sa na vynucovanie práva a niektoré z jej činností nesúvisia priamo s jedlom či liečivami. Reguluje tiež predpisy v otázkach laserov, mobilných telefónov či kondómov. Podlieha hlavnej komisárke Janet Woodcock, prezidentovi a americkému senátu.

Miliardár sa veľmi neobáva, že by mu úrady jeho plán neschválili. Podľa neho sú bezpečnostné opatrenia oveľa vyššie, než FDA vôbec vyžaduje. Po implantácii prvých zariadení do ľudí sa proces vývoja technológie výrazne urýchli, keďže, ako E. Musk zdôraznil, s opicami je konverzácia veľmi náročná.

Neuralink
Zdroj: neuralink.com
Emerging Space 2021
Neprehliadnite

Slovenským firmám sa darí vo vesmírnom biznise. Vypúšťajú nanosatelity a využívajú blockchain

V akom štádiu vývoja je Neuralink

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa