V NFT sa točia veľké peniaze

Trend non-fungible (nezameniteľných) tokenov je relatívne nový, no za krátky čas svojej existencie zažíva veľkú popularitu. Základ využíva technológiu blockchain, a to majú NFT spoločné s kryptomenami. Zásadný rozdiel spočíva vo fakte, že pri kryptomenách nezáleží na tom, ktorú konkrétnu mincu alebo jej časť si záujemca kúpi. Pri NFT je, naopak, unikátnosť vlastníctva úplne zásadná a tvorí hodnotu.

Týmto spôsobom možno po častiach alebo vcelku za kryptomeny predávať prakticky akýkoľvek digitálny obsah. Najviac sa zatiaľ obchoduje hlavne s vizuálnym umením. Autor vytvorí sériu obrázkov, ktoré potom následne vydražuje. Ich cena je závislá výhradne od dopytu, takže je potrebné okolo svojej tvorby zabezpečiť marketing a vybudovať o nej povedomie.

Moderný spôsob predaja umenia

K trendu sa už pripojilo množstvo svetových celebrít najmä z oblasti hudby ako Katy Perry či Snoop Dogg. Prostredníctvom NFT predávajú napríklad videá zo svojich koncertov, fotografie, nahrávky a podobne. V tejto chvíli sa do ošiaľu okolo NFT zapájajú aj lokálne celebrity. Kontrafakt, Separ, ale aj český rapper Viktor Sheen a ďalší spolu podporili svojou spoluprácou prvý slovenský NFT market.

Separ a Qorpo market
Zdroj: Qorpo market

Rozmach NFT začal byť značný v roku 2021. Za tento rok sa predali tokeny v hodnote viac ako 10 miliárd dolárov, a tak nechcú zostať vzadu ani naše známe osobnosti. Zbierky, ktoré sú vo svete najpopulárnejšie, ako napríklad CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club, EtherRock či Weird Whales sa predávajú aj v miliónoch dolárov za kus.

NFT Weird Whales, veľryba č. 1523
Neprehliadnite

Na trende NFT už aj deti zarábajú státisíce. Ako a prečo investovať?

Pochopiteľne, že základ tvorený záujmom o kúpu unikátneho zberateľského kusu môže spôsobiť aj prudký pokles ceny, pokojne až na nulu. To však investori vedia. Vo svete kryptomien nie sú špekulácie a extrémna volatilita žiadna novinka a NFT sú s nimi neoddeliteľne spojené.

Qorpo market a ďalšie projekty

Nový obchod dostal názov Qorpo market podľa rovnomennej firmy, ktorá za ním stojí. Tá ide na vec vo veľkom štýle a ponúka množstvo zaujímavostí ako poistenie NFT či kompletný ekosystém postavený na tokene IOI.

Jeho market cap je v čase vzniku článku 29 miliónov dolárov a cena štyri doláre za kus. V portfóliu firmy možno nájsť tiež pretekársku hru typu „play2earn“ s názvom Trade Race Manager, podobný titul TRM2 Rich Racer či vlastnú kryptopeňaženku Qorpo Wallet. V hrách pritom funguje token IOI ako palivo pre vozidlá.

Trade Race Manager od Qorpo marketu
Zdroj: traderacemanager.com
Trade Race Manager od Qorpo marketu

Spoločnosť Qorpo plánuje aj ďalšiu hru CyberTrade, ktorá má byť súčasťou metavesmíru. V hre zasadenej do virtuálnej reality bude možné využiť NFT.

Úspešní investori môžu na Qorpo markete časť svojich ziskov venovať na charitatívne účely. Prispievať možno transparentne napríklad na projekty zamerané na porazenie rakoviny a transparentnosť je zabezpečená transakciami viditeľnými na blockchaine.

Skúsenejší investori určite využijú šancu na tzv. stakovanie, čo je v podstate kryptomenová alternatíva termínovaných vkladov. Časť svojho kryptomajetku v tokene IOI možno uzamknúť na 30, 60 či 90 dní za ročnú percentuálnu odmenu.

NFT
Neprehliadnite

Podvodníci už kradnú nielen kryptomeny, ale aj NFT. Môžu mať hodnotu státisícov

Plány do budúcna

Firme Qorpo so sídlom v Bratislave šéfuje bývalý slovenský profesionálny futbalista Rastislav Bakala. V budúcom roku sa firma plánuje sústrediť na rozvoj nových NFT vozidiel a tratí vo svojich hrách.

V priebehu roka 2022 má pribudnúť napríklad možnosť najímania nových jazdcov do vlastného NFT pretekárskeho tímu a využitie partnerských tokenov. Na konci roka by mala prísť do TRM 2 nová mapa, ktorá bude podporovať pohyb hráčov v otvorenom virtuálnom svete s možnosťou stvárať rôzne kúsky ako drifting a tak si okoreniť svet obchodovania s NFT.

Qorpo market spolupracuje s veľkými menami ako OpenSea, podporuje Binance Smart Chain a aktuálne sa vraj môže pochváliť už 150-tisíckami aktívnych používateľov.

powerbanka
Neprehliadnite

Grafénové batérie môžu priniesť mobily, čo vydržia nabité týždeň a 1 000 km dojazd elektroáut