Konferencia Emerging Space 2021

Emerging Space organizovala priemyselná zložka Slovenskej vesmírnej kancelárie pod gesciou Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Viac ako 400 účastníkov sa zaoberalo potenciálom Slovenska vo vesmírnom priemysle, keďže si krajina v poslednej dobe zlepšuje svoju pozíciu.

Medzi zvučné mená, ktoré sa zúčastnili konferencie, patrí aj Clay Mowry, viceprezident americkej vesmírnej spoločnosti Blue Origin, ktorú založil miliardár Jeff Bezos. C. Mowry je zároveň prezidentom Medzinárodnej astronautickej asociácie (IAF) a na konferencii zdôraznil, že sa svet aktuálne sústreďuje na znižovanie nákladov na lety do vesmíru.

Prvým miliardárom vo vesmíre síce nebude, no rekordy zrejme prepíše aj tak! Najbohatší muž sveta a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos (57) plánuje dnes o 15:00 vyletieť do vyše 100-kilometrovej výšky, aby sa na vlastné oči pokochal krásami vesmíru.
Neprehliadnite

Miliardár Bezos sa snaží predbehnúť Muska. Jeho Blue Origin je vraj plná sexizmu a toxicity

Upozornil verejnosť, že aj keď sa pozornosť sústreďuje na činnosť Elona Muska, Jeffa Bezosa a Richarda Bransona, vo vesmírnom sektore je oveľa viac zaujímavých firiem a vysokých investícií. Podľa neho na to, aby sa človek mohol angažovať v tejto oblasti, nemusí byť miliardárom.

Agentúra SARIO vyvíja viacero činností

Udalosť Emerging Space podčiarkla okrem iného aj dôležitosť spolupráce s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Momentálne má Slovenská republika v ESA niekoľko výskumných pracovníkov a absolventských stážistov a v ďalšom kroku sa má spolupráca posunúť na ešte vyššiu úroveň integrácie. To prinesie lokálnym firmám možnosť priamo sa zapojiť do dodávateľských reťazcov.

Emerging Space 2021
Zdroj: SARIO

Agentúra SARIO bojuje o pozíciu Slovenska na svetovom trhu kozmického priemyslu. Medzi jej aktivity patrí napríklad aj spoluorganizovanie európskeho vesmírneho hackathonu Cassini, prezentácia slovenského vesmírneho priemyslu na svetovej výstave EXPO v Dubaji, zabezpečenie členstva v európskej vesmírnej asociácii EURISY a Medzinárodnej astronautickej federácii (IAF).

CAS Space ZK-2
Neprehliadnite

Čínska akadémia vied plánuje vesmírne lety. Raketa ZK-2 pripomína stroje SpaceX a Blue Origin

Slovenský vesmírny inkubátor

Na začiatku decembra 2021 spustila agentúra SARIO projekt Slovenského vesmírneho inkubátora, ktorý má poslúžiť ako prepojenie medzi mladými talentmi a začínajúcimi firmami s výskumnými inštitúciami, ďalšími spoločnosťami, akcelerátormi a VC fondmi. Vesmírny inkubátor pritom vznikol v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a so Slovenskou vesmírnou kanceláriou.

Cieľom projektu je zjednotiť slovenskú komunitu okolo vesmírneho priemyslu a rozvoj lokálneho vesmírneho ekosystému. Startupy tu môžu nadviazať spoluprácu okrem iných aj s Európskou vesmírnou agentúrou, agentúrou EUSPA či spoločnosťou Thales Alenia Space, ktorá je jedným z európskych lídrov vo vesmírnej oblasti, hlavne vo výrobe satelitov.

hydrogen, vodik, energia, energetika, solar, vietor
Neprehliadnite

Japonci majú pohon na kvapalný vodík z obnoviteľných zdrojov, Slovensko tiež nezaostáva

Inkubátor poskytuje tímom priestory a expertný mentoring vďaka partnerským firmám ako 3IPK či GOSPACE Tech v Bratislave či M2M Solutions v Žiline. V Košiciach ide o Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied a Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.

Títo lokálni partneri podávajú firmám pomocnú ruku v oblastiach ako lokalizačné riešenia, telekomunikácie, simulácia komunikácie medzi satelitmi a pozemnými stanicami, vývoj cubesatov a pozemných staníc, či vývoj softvéru a hardvéru súvisiaceho s vesmírom.

Slovenské nanosatelity mieria ku hviezdam

Oblasť nanosatelitov je aktuálne perspektívne rastúci segment. Na Slovensku sa mu venujú tri firmy a niekoľko univerzít vrátane Technickej univerzity v Košiciach, ktorá sa môže pochváliť nedávno vypusteným slovenským satelitom GRBAlpha na detegovanie gama žiarenia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa