Je z bohatej rodiny, ale nezavážilo to

50-ročný vizionár Elon Reeve Musk, ktorý nedávno informoval svojich 66 miliónov fanúšikov na Twitteri, že väčšinu svojich tvítov (za rok 2021 ich bolo takmer 3 000) tvorí na „porcelánovom tróne“, sa narodil v juhoafrickej Pretórii. Ktovie, či svoj zmysel pre špecifický humor zdedil po matke, modelke, alebo po otcovi, odborníkovi na elektrotechniku, pilotovi a námorníkovi.

Elon má brata Kimbala a sestru Toscu. Otec Errol bol povestný odmeraným vzťahom k svojim deťom a na titulky novín sa dostal aj vďaka kontroverznému vzťahu so svojou nevlastnou dcérou, s ktorou mal dokonca dieťa. Matka Maye bola vo svete modelingu známa už predtým, než sa preslávil jej syn.

Rodina Muskovcov
Zdroj: archív

Rodičia boli dobre finančne zabezpečení, no mladý Elon sa pomerne rýchlo postavil na vlastné nohy. Keď mal osem, otec ho naučil programovať, o tri roky sa jeho rodičia rozviedli a v sedemnástich opustil rodnú Afriku. Dôvodom bola snaha vyhnúť sa povinnej vojenskej službe v armáde, ktorú označil za fašistickú a presťahoval sa do Kanady.

Ako začínal

Po troch rokoch v Kanade začal študovať ekonomiku a fyziku na Pensylvánskej univerzite. Nadobúdanie vedomostí pokračovalo doktorátom z energetickej fyziky na Stanforde v Kalifornii a ukončenie jeho štúdia bolo perfektne načasované vzhľadom na internetový boom, ktorý vtedy prebiehal.

Prvým podnikateľským počinom E. Muska bola firma Zip2 v roku 1995, ktorú založil s bratom Kimbalom. Špecializovali sa na online sprievodcov mestami pre noviny. Hovorí sa, že otec Errol poskytol synom 28-tisíc dolárov na rozbeh, to však Elon neskôr poprel. Údajne to bola investícia 200-tisíc dolárov v neskoršom kole financovania.

Musk vidí prvého
Neprehliadnite

Živá legenda Elon Musk – zo šikanovaného introverta najbohatší muž planéty

Rýchly prechod do sveta veľkého biznisu

Online platobná služba, ktorá je dnes známa ako PayPal, sa na začiatku nazývala X.com a v roku 1999 ju založil práve E. Musk. V roku 2002 ju odkúpil eBay za jeden a pol miliardy dolárov, čo z neho urobilo miliardára. Ešte v tom roku vznikla spoločnosť SpaceX, ktorá v súčasnosti spolupracuje s NASA okrem iného aj na projekte Artemis. Cieľom je vybudovať na Mesiaci orbitálnu stanicu a na jeho povrchu základňu na dlhodobý pobyt posádky.

SpaceX nie je verejne obchodovaná spoločnosť, jej poslaním je kolonizácia Marsu a aktuálne je s hodnotou 100 miliárd dolárov druhou najhodnotnejšou súkromnou spoločnosťou na svete. Jej dcérska firma Starlink poskytuje internetové pripojenie v odľahlých oblastiach sveta a aktuálne má na orbite Zeme už okolo 1 800 satelitov.

Satelit Starlink
Zdroj: Starlink

Medzi ďalšie firmy, ktoré Elon Musk založil, patria napríklad The Boring Company, OpenAI, Neuralink a ďalšie. Každá má svoj unikátny a zaujímavý príbeh, jedna však vyniká – Tesla Motors.

Starlink
Neprehliadnite

Satelitný internet Starlink má novú verziu a Tesla pravdepodobne chystá smartfón

Nikola Tesla by bol hrdý

Spoločnosť, ktorá nesie meno po mimoriadnom vynálezcovi a fyzikovi Nikolovi Teslovi, sa zameriava na ukladanie energie do akumulátorov, výrobu solárnych panelov a elektrických vozidiel. Vznikla v roku 2003, kedy mala približne 200 zamestnancov.

Tesla ako čln
Neprehliadnite

Autá Tesla možno využiť ako čln a možno aj ponorku. Pozrite si videá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa