Americký miliardár provokatívne vyhlásil, že ak má byť úprimný, považuje za dosť pravdepodobné, že v počiatkoch procesu nejakí kolonisti zomrú. Je však pohľad do blízkej budúcnosti až taký čierny? Nie celkom.

Je pravda, že z pohľadu vesmíru sme mladý a zatiaľ teritoriálne obmedzený druh. Ľudská noha nevkročila ďalej ako na Mesiac a ten máme v podstate „pod nosom“. Takisto musíme pripustiť, že nemáme praktické skúsenosti s dlhším cestovaním vesmírom a môžu nás postretnúť ťažkosti, s ktorými vedci ani dizajnéri vesmírnych plavidiel zatiaľ nemohli počítať.

Bude to nepohodlné. Bude to dlhá cesta a možno sa z nej nevrátite živí. Nikoho však nemôžeme nútiť, je to iba pre dobrovoľníkov.
Elon Musk

E. Musk, ktorého IQ sa odhaduje na 155 bodov a ktorý nedávno oznámil, že trpí Aspergerovým syndrómom, však vidí v cestovaní vesmírom a kolonizácii ďalších planét jediný spôsob, ako prežiť. V tom s ním isto súhlasí aj vedecká obec a všeobecne sa prijíma názor, že zničujúci zásah Zeme akýmkoľvek kozmom letiacim objektom je len otázka času.

Z pohľadu jednotlivca určite dlhého času, z pohľadu ľudského druhu krátkeho. Potrebujeme preto rozšíriť svoje pole pôsobnosti, a Mars by mal byť v tomto smere zásadným krokom k budúcej nesmrteľnosti ľudstva.

Elon Musk Awarded With Axel Springer Award In Berlin
Neprehliadnite

Najbohatší človek sveta nemá žiadny hmotný majetok. Musk chce za svoje peniaze kolonizovať Mars

Prečo práve Mars

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa