Elon Musk je v súčasnosti populárny hlavne kvôli svojim tweetom o kryptomenách a tiež kvôli svojim ambíciam pri osídľovaní Marsu. Jeho snaha poskytnúť celému svetu satelitný internet si však zaslúži rovnakú pozornosť. V súčasnosti má projekt Starlink patriaci firme SpaceX vypustených už 1 800 satelitov.

Podľa prezidentky SpaceX Gwyne Shotwell bude spoločnosť schopná naplno poskytovať globálny internet už v septembri. Čaká sa iba to, kedy satelity nadobudnú optimálnu obežnú dráhu okolo planéty, a tiež na legislatívne povolenia od príslušných krajín.

Od dažďového pralesa po Antarktídu

Na stránkach projektu možno zadať adresu, na ktorej sa má pripojenie zriadiť a systém záujemcovi predloží formulár na predobjednávku. Kto by svoju adresu v databáze nenašiel, môže svoju polohu špecifikovať pomocou tzv. plus kódov. Tie získa z máp Google a ide o kódy, ktorými možno identifikovať veľmi presné miesto na Zemi.

Starlink sledovanie satelitov
Zdroj: Starlink

To je zároveň hlavná výhoda globálneho satelitného internetu. Ani v roku 2021 ešte na mnohých miestach sveta nie je k dispozícii kvalitné konvenčné internetové pripojenie a sú odľahlé miesta, kde nikdy ani nebude. V súčasnom režime je služba k dispozícii napríklad v Spojených štátoch, Austrálii, na Novom Zélande a niektorých európskych krajinách ako Francúzsko či Nemecko.

SpaceX CEO Elon Musk Gives Update On Starship Launch Vehicle At Texas Launch Facility
Neprehliadnite

Miliardár Musk tvrdí, že ak neosídlime Mars, ľudstvo vyhynie

Koľko tá „zábava“ stojí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa