Európa sa v dôsledku oslabovania transatlantických vzťahov snaží zabezpečiť si autonómiu v oblasti obrany. Zbrojársky priemysel sa tak stáva jedným z hlavných ťahúňov ekonomického rastu v meniacom sa geopolitickom usporiadaní.
Z boomu európskeho zbrojenia ťaží najmä najväčší nemecký výrobca munície Rheinmetall a masívne investuje do nových kapacít. Koncern oznámil výrazný rast tržieb v prvom štvrťroku 2025. Spoločnosť profitovala z domácich objednávok a zvyšujúcich sa výdavkov na obranu naprieč Európou, uvádza euronews.com. Tržby medziročne vzrástli o 46 percent na 2,3 miliardy eur, pričom samotná obranná divízia zaznamenala skok o 73 percent. Väčšina príjmov pochádzala zo zahraničia.
Akcie Rheinmetallu posilňujú a od začiatku roka si pripísali už 170 percent. Prispela k tomu aj reforma nemeckého rozpočtu, ktorá otvorila cestu k zvýšeniu výdavkov na obranu a infraštruktúru, čím podporila rast celého európskeho zbrojárskeho sektora.

Európa prichádza o posledného kľúčového výrobcu antibiotík. Xellia presúva výrobu do Číny
Spoločnosť do konca tohto roka očakáva rast tržieb o 25 až 30 percent. „Tento výhľad zatiaľ nezohľadňuje zlepšujúci sa trhový potenciál v regiónoch, ktoré sú pre Rheinmetall strategicky významné – najmä v Nemecku, Európe a na Ukrajine,“ uvádza firma.
Akcie európskych zbrojárskych firiem prudko rástli, keď sa lídri EÚ nedávno stretli na mimoriadnom samite v Paríži venovanom Ukrajine a regionálnej bezpečnosti. Okrem nemeckého Rheinmetallu sa darí aj firme Hensoldt so sídlom v Nemecku, talianskej spoločnosti Leonardo a švédskej Saab.

Trumpov smäd po lacnej rope dusí americký ropný biznis
Rally obranných akcií podporili aj vyjadrenia na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Generálny tajomník NATO Mark Rutte oznámil, že aliancia plánuje zvýšiť cieľ výdavkov na obranu výrazne nad súčasnú hranicu dvoch percent HDP. Zároveň dodal, že členské štáty budú musieť pristúpiť na „jasný časový rámec“. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že výdavky sa zvýšia „o stovky miliárd eur ročne“.
„Vyjadrenia z Mníchova dali obranným akciám ďalší impulz,“ uviedol investičný riaditeľ spoločnosti AJ BellRuss Mould. „Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu investori očakávali, že vlády po celom svete posilnia svoju obranu. Rutteho slová tento predpoklad potvrdili a poslúžili ako ďalší katalyzátor rastu.“

Francúzsko-nemecký motor, ktorý má naštartovať Európu, môže na jednej strane škrípať
Počas posledného víkendu prekvapil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ofenzívou na diplomatickom fronte, keď prostredníctvom platformy X verejne vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina na osobné rokovanie. „Vo štvrtok budem čakať Putina v Turecku – osobne,“ napísal V. Zelenskyj.
Akcie významných európskych zbrojárskych spoločností tak v pondelok (12. mája) mierne korigovali predchádzajúci prudký rast. Nemecký Rheinmetall, ktorý sa v piatok ráno vyšplhal na rekordných 1 744 eur za akciu – čo predstavovalo zisk 183 percent –, sa aktuálne obchoduje približne na úrovni 1 620 eur. Zbrojársky sektor ako celok naďalej ťaží z rastúcich výdavkov na obranu v Európe, no v krátkodobom horizonte ostáva veľmi citlivý na správy súvisiace s vojnou na Ukrajine – najmä vtedy, keď sa objavia náznaky možného diplomatického posunu.
- Eurokomisia chce uľahčiť financovanie výroby munície
Európska komisia zvažuje úpravu pravidiel udržateľného financovania s cieľom pomôcť zbrojárskym firmám získať viac súkromného kapitálu a investícií. Tento krok by mohol posilniť výrobcov zbraní a iných obranných technológií, ktorí v minulosti opakovane kritizovali environmentálne, sociálne a riadiace (ESG) kritériá za to, že im bránia v prístupe k súkromnému kapitálu.
Podľa vyjadrenia hovorcu Komisie Thomasa Reignera pre portál Euractiv Komisia posudzuje „úpravu rámca udržateľného financovania“ ako súčasť snáh o posilnenie finančných tokov do obranného sektora. Uviedol, že výkonný orgán EÚ pripravuje obranný balík zjednodušení známy ako „Omnibus“, ktorého cieľom je vytvoriť „podmienky pre rýchlu priemyselnú expanziu v celej Európe“.
Ďalšie dôležité správy
