Európske akcie v prvých štyroch mesiacoch roka vo všeobecnosti rástli, zatiaľ čo americké indexy klesali. Širší americký index S&P 500 odpísal viac ako päť percent, index technologických akcií Nasdaq Composite takmer desať. Na druhej strane index Euro STOXX 50 získal päť percent a nemecký DAX vzrástol o viac ako 12 percent. Poľské a české akcie stúpli ešte viac.
„Po úspešnom začiatku roka zažili svetové akciové trhy v apríli veľké turbulencie v dôsledku obchodnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Chaotické rozhodovanie a colná politika viedli k napätiu medzi investormi a vyvolali rekordné poklesy. V priebehu niekoľkých dní sa z globálnych akciových trhov vymazalo 15 biliónov dolárov,“ uviedol analytik spoločnosti Port Marek Malina.
Napriek hrozbe globálnej obchodnej vojny a spomaleniu globálneho hospodárskeho rastu sa podľa neho situácia v posledných týždňoch upokojuje, k čomu prispelo pozastavenie obchodných ciel a miernejšia rétorika americkej administratívy.
Index S&P 500 sa po prudkom poklese začiatkom mesiaca odrazil od úrovne zo začiatku minulého roka, dodal analytik XTB Tomáš Cverna. V druhej polovici mesiaca sa však trhy vďaka odkladu ciel upokojili. Pre slabší dolár však investori na amerických akciových trhoch pri prepočte na domácu menu v tomto roku stratili viac, poznamenal.
Nemecký DAX 40 vzrástol v tomto roku o 12,2 percenta, index Euro Stoxx 50 v eurozóne o 4,9 percenta a paneurópsky STOXX Europe 600 o 2,9 percenta. Skutočnými víťazmi tohto roka sú podľa Malinu akcie spoločností z Poľska a Českej republiky. Poľský WIG vzrástol o 25,1 percenta a český PX o 16,3 percenta.
Rastu európskych akcií pomáhajú aj rastúce výdavky na zbrojenie a atraktívnejšie ocenenie akcií ako v prípade USA. Európskym zbrojárskym spoločnostiam sa mimoriadne darí. Akcie spoločnosti Rheinmetall si pripísali už 145 percent, ThyssenKrupp 142 percent, Saab pridal 92 percent, Thales 77 percent, Leonardo 76 percent a BAE Systems 49 percent.
Opačnú výkonnosť zaznamenali automobilové spoločnosti. Zatiaľ čo akcie Volkswagenu vzrástli o 11 percent, Mercedes a Renault sú na nule, akcie Ferrari stratili dve percentá, BMW a Volvo tri, Porsche 23 a Stellantis 33 percent. Z technologických spoločností stratili akcie Microsoftu šesť percent, Meta osem, Apple 13, Amazon a Alphabet po 15 percent, Nvidia 21 a Tesla 23 percent. Nedarí sa ani akciám v Ázii. Japonský Nikkei 225 klesol v tomto roku o osem percent a čínsky CSI 300 o jedno percento, poznamenal Malina.
Ďalšie dôležité správy
