Mnohí politici a analytici usudzujú, že vojenský konflikt vyvolaný Ruskom by sa nakoniec mohol skončiť víťazstvom Ukrajiny. A nielen to; dúfajú, že Putinov režim postihne rovnaký osud ako Sovietsky zväz: že skolabuje.

Táto nádej je evidentná vo vyjadreniach porovnávajúcich vojnu Sovietskeho zväzu v Afganistane s katastrofálnym koncom a ruskú inváziu na Ukrajinu. Každá vojna do istej miery logicky oslabí podporu verejnosti voči Kremľu, keďže straty rastú a sankcie ničia ruskú ekonomiku. „Odrezaní od prístupu k západným tovarom, trhom a kultúre budú elity aj obyčajní Rusi čoraz viac otrávení V. Putinom, možno vyjdú do ulíc, aby požadovali lepšiu budúcnosť. Nakoniec môže nastať prevrat alebo vlna masových protestov,“ podotýka Vladislav Zubok, ktorý je profesorom medzinárodných dejín na London School of Economics a autorom knihy Collapse: The Fall of the Soviet Union. Text publikoval na foreignaffairs.com.

Toto myslenie je však podľa neho založené na chybnom čítaní a porozumení histórie. Sovietsky zväz sa nezrútil z dôvodov, na ktoré ľudia zo Západu radi poukazujú. Nebolo to kvôli ponižujúcej porážke v Afganistane, ani pre vojenský tlak zo Spojených štátov a Európy. „V skutočnosti to bola pomýlená sovietska hospodárska politika a séria politických prešľapov sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, ktoré spôsobili sebazničenie krajiny,“ uvádza odborník.

Terajší ruský prezident V. Putin sa zo sovietskeho kolapsu veľa naučil a je silnejší. Napriek prísnym západným sankciám sa dokázal vyhnúť hospodárskemu a finančnému chaosu, ktorý svojho času odsúdil sovietsky štát na zánik. „Rusko sa v súčasnosti vyznačuje veľmi odlišnou kombináciou odolnosti a zraniteľnosti ako tá, ktorá charakterizovala Sovietsky zväz. Táto história je dôležitá, pretože pri premýšľaní o vojne na Ukrajine a jej následkoch by sa Západ mal vyhnúť premietaniu svojich mylných predstáv o sovietskom kolapse na súčasné Rusko.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa