Keď Rusov strašia európske sankcie na každom kroku a pôdu krajiny už dávno opustili najväčší technologickí giganti či ďalšie medzinárodné firmy, museli začať rozmýšľať inak.

Dnes je už jasné, že sa na to pripravovali roky, hoci mnohí experti tvrdili, že to ruskú ekonomiku privedie do kolapsu, prípadne k technologickej izolácii. Nepriviedlo, v Rusku fungujú po svojom.

Krajina však v tomto ohľade upadá. „Pokiaľ vezmeme úroveň obyčajných užívateľov, tak Rusi boli odrezaní od väčšiny západných alebo nadnárodných služieb – od systému MasterCard a Visa, ApplePay a Google Pay, od Netflixu aj portálu Booking.com,“ spresnil publicista Jiří Justa, ktorý žije v Moskve už asi 15 rokov.

Tankovanie benzínu na èerpacej stanici pri  reazci METRO na košickom sídlisku ahanovce 9. decembra 2008. FOTO - TASR - Milan Kapusta *** Local Caption *** èerpacie stanice doprava automobilisti vodièi cena benzínu èerpacia stanica benzín pokles pohonné hmoty motoristi finanèná celosvetová kríza
Neprehliadnite

Chudoba Európanov rastie, iní bohatnú. Tankovacie zľavy sa vyparili, len jedno ľuďom pomáha

Rusi si nemôžu kúpiť služby a programy od spoločnosti Microsoft, vládny režim im zakázal aj Facebook a Instagram.

Veľkí hráči odišli, siahlo sa inam

V prípade firiem je situácia ešte zložitejšia. Z ruského trhu odišli významní hráči, napríklad spoločnosti SAP, Cisco, IBM, Oracle, ale aj Adobe, Imperva, Fortinet, Microsoft, Norton alebo Avast. Zo zhruba 400 spoločností, ktoré z Ruska od marca odišli, zhruba 50 dodávalo ruským firmám a štátnym spoločnostiam komunikačné a informačné systémy alebo softvér.

A to je len jeden spomínaný segment, dosahy cítia aj ďalšie sektory. Strojárstvo, automobilový či letecký priemysel, ale i letectvo ako také, cestovný ruch či potravinárstvo. Podľa J. Justa možno povedať, že pre Rusko nastávajú krušné časy.

Obdobie tankovania v Maďarsku sa pre Slovákov skončilo už v priebehu mája. Teraz majú aj Maďari sprísnené limity, palív je nedostatok.
Neprehliadnite

Maďarsko zavádza tvrdé limity na tankovanie. Palivá na prídel sa blížia aj k Slovákom

Problémy tohto typu vníma aj ďalší odborník. „Zo svetového pohľadu je Rusko na tom technologicky o 15 rokov pozadu. Existuje dokonca čisto ruský notebook s ruským procesorom, no zo súčasného pohľadu výkonov to je veľmi zastaraný stroj,“ konštatuje Ondrej Macko, šéfredaktor časopisu Touch IT. Rovnako vznikajú ruské smartfóny.

„Osobne si príliš neviem predstaviť čisto ruský operačný systém. Trendom je jednoznačne vývoj vlastných produktov. Týka sa to aj automobilov a elektromobilov,“ dodáva.

Nové projekty majú zvýšiť sebestačnosť

Niektoré súčasné či avizované novinky v Rusku sú dosť prekvapivé – napríklad chcú spustiť digitálny rubeľ, vlastný softvér, zdvojnásobiť výrobu čipov, čo na prvý pohľad vyznieva dosť ambiciózne.

„Rusi bezpochyby idú s dobou, alebo lepšie povedané, šli s ňou do Putinovej vojny proti Ukrajine. Rusko sa úspešne digitalizovalo a úspešne sa integrovalo do globálnej digitálnej ekonomiky. Ich programátori sú vo svete pojem,“ dodáva J. Just.

Rusi sa dokážu ľahko vynájsť, napríklad v ťažobnom či energetickom sektore, a to najmä pokiaľ ide o jadrovú energetiku, prípadne o kozmonautiku. S ďalšími sektormi, kde je vyššia pridaná hodnota, je to však horšie.

„V Rusku sa dynamicky rozvíja e-commerce, ktorá doslova prepája celú krajinu. Tým všetkým môže krajina konkurovať Európe. Lenže sa mi zdá, že v dôsledku sankcií bude digitalizácia Ruska stagnovať, možno aj degradovať,“ dodáva publicista. Ruský trh je podľa neho zaujímavý veľkosťou, nie však perspektívami, najmä pokiaľ ide o rozvíjanie biznisu, predovšetkým toho zahraničného.

Ako je na tom ruská ekonomika a čím sa snaží nahradiť nedostatok technológií či odchod medzinárodných hráčov? Prinášame aktuálne novinky a „prekvapenia“, ktoré sa chystajú na ruskom trhu. Pozrite si ich vo fotostory.