Medziročný rast inflácie v máji 11,82 percenta, rast platov a dôchodkov o 10 percent, rubeľ na 7-ročnom maxime. Na druhej strane možné vylúčenie Ruska z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC+), dopady ropného balíka na ruskú ekonomiku a len krok od technickej platobnej neschopnosti krajiny. Ekonomika pod vládou ruského prezidenta Vladimira Putina nezažíva za posledné mesiace ľahké časy a jej ďalšie prognózy vôbec nie sú optimistické.

Ako uvádza agentúra AFP, Rusko podniká opatrenia na „minimalizovanie“ následkov európskych sankcií. „Sankcie budú mať negatívny účinok na Európu, na nás a celý globálny energetický trh,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že prebieha „preorientovanie“ a hľadanie náhradných možností predaja ruskej ropy, ktorú už nemožno predávať v Európe. „Sú to cieľavedomé, systematické kroky, ktoré nám umožnia minimalizovať negatívne dôsledky,“ oznámil.

Na snímke je Boris Kollár, predseda parlamentu počas 65. schôdze parlamentu.
Neprehliadnite

Boj o trh s palivami bude krutý, Slováci sa ocitnú v šoku. Politici sa zbláznili, tvrdí Kollár

Pôvodne sa predpokladalo, že sankcie Rusko zasiahnu vo výraznej miere, analytici však teraz priznávajú, že realita môže byť predsa len iná, aspoň dočasne. Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá oslovila 18 medzinárodných ekonómov, rozsah poklesu ruskej ekonomiky nebude taký, ako sa počítalo pred mesiacom. To, že sa ruská proexportne orientovaná ekonomika v tomto roku prepadne do recesie, je viac ako isté. Čo ešte ukazujú ďalšie fakty? TREND sa na ne pozrel bližšie vo fotostory.