Ľudia buď nenatankujú alebo natankujú len s limitom. Obavy Slovákov aj ďalších Európanov sa začínajú na niektorých čerpacích staniciach reálne napĺňať. Nielenže sa objavuje nedostatok palív, politici sa stále tvária, že je všetko v poriadku.

Tí, ktorí však majú skutočný problém, sú majitelia a prevádzkovatelia benzínok aj zákazníci, ktorí sa musia naučiť fungovať inak, než boli v predchádzajúcich rokoch zvyknutí. Tvrdá realita sa ukazuje už aj na čerpacích staniciach kúsok od slovenských hraníc, konkrétne v Maďarsku, kde z hodiny na hodinu začali platiť nové pravidlá.

 Maďarsko s limitom pri tankovaní

Maďarská energetická skupina MOL ohlásila, že od piatka 24. júna 2022 obmedzuje vodičov osobných áut na nákup maximálne 50 litrov zlacneného paliva denne na jej čerpacích staniciach. Doterajší limit sto litrov, ktorý bol zavedený v marci 2022, sa tak znižuje na rovnú polovicu, informovala o tom agentúra Reuters.

Skupina to vtedy odôvodňovala zabezpečením dodatočných dodávok pre všetkých zákazníkov, no v súčasnosti je dôvodom snaha vyhnúť sa prerušeniu prevádzky čerpacích staníc v dôsledku nedostatku palív.

Skupina MOL, ktorá vlastní najväčšiu sieť čerpacích staníc v Maďarsku, zároveň vyzvala vládu, aby zrušila cenový strop, ktorý nastavil maloobchodnú cenu 95-oktánového benzínu aj nafty na 480 forintov (v prepočte na približne 1,3 eura) za liter.

Najmä malé maďarské čerpacie stanice mali už od začiatku so zastropovaním cien problém. Výkupná cena nafty a benzínu sa zvýšila natoľko, že pre vládou zastropované ceny sú v strate. Niektoré menšie spoločnosti ohlásili úpadok, prípadne prosili motoristov, vrátane Slovákov, aby do Maďarska nechodili tankovať.

Vedľajší efekt vládnych opatrení sa v Maďarku prejavil rýchlo. „Napríklad kolapsom menších čerpacích staníc, ktoré pred zastropovaním ceny pohonných látok tieto nakúpili drahšie, ako ich mali predávať,“ spresnil Július Činčala, partner daňovo-poradenskej spoločnosti Kreston Slovakia.

Viacero vedľajších efektov v praxi

Neskôr vláda premiéra Viktora Orbána podmienky ešte sprísnila. Od 25. mája môžu na maďarských benzínkach tankovať za regulované ceny už iba vozidlá s maďarským evidenčným číslom. Za to si síce V. Orbán vyslúžil kritiku Európskej únie (EÚ) o diskriminácii a porušeniu pravidiel na jednotnom trhu, no opatrenie naďalej platí. 

Ako hovorí František Burda, investičný analytik z FinGO.sk, rozdiel v cenách pohonných hmôt na Slovensku a v Maďarsku je enormný. „To, že zľava z cien patrí Maďarom a stopka okolitým krajinám, sa ako tvrdší krok z maďarskej  strany dalo očakávať. V tejto situácii môžeme vidieť, aký silný tlak musí byť vytváraný na pumpárov, ktorí majú takto zviazané ruky,“ spresnil.

Zastropovaná cena palív platí v Maďarsku od novembra 2021, je to reakcia vlády na rastúce ceny pohonných hmôt. Nariadenie má zatiaľ platiť do 1. októbra 2022, hoci sa pôvodne malo v júli už skončiť. Popri limitoch pohonných hmôt určila vláda do tohto termínu aj strop pre niektoré základné potraviny a úrokové sadzby hypoték.

Nie všetci sa na zmeny pripravili

Vážna situácia začína byť aj na slovenskom trhu. Práve malí pumpári, no aj niektoré väčšie siete, napríklad GAS, hoci na Slovensku nemajú obmedzený cenový strop, prežívajú v tomto období ťažké časy. 

Platí to vtedy, keď situáciu podcenili, nemajú uzatvorené dlhodobé kontrakty, prípadne nemajú na rastúce ceny palív ani financie, a tak sa ocitli sa v začarovanom kruhu, z ktorého ťažko hľadajú riešenie. Aj preto v posledných dňoch vôbec nereagujú na žiadosti zákazníkov o vysvetlenie, ktorí odchádzajú s prázdnymi kanistrami či palivovými nádržami ku konkurencii. Keďže nedostatok palív nepriamo hlási aj maďarský MOL, situácia môže byť v skutočnosti už vážnejšia, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ani slovenskí politici nechcú komentovať súčasný stav na trhu a volia „pštrosiu politiku“ s tým, že všetko je v poriadku. Trh sa však tiež ocitá v čoraz väčších problémoch, na ktoré nikto zatiaľ nepozná riešenia. Tému zastropovania cien v súčasnosti rozoberajú aj prezidenti a premiéri krajín EÚ v rámci summitu v Bruseli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa