Palív už na Slovensku začína byť nedostatok. Problémy, o ktorých sa pred pár týždňami len teoretizovalo, sa začínajú drať do popredia. Zatiaľ síce len na malých čerpacích staniciach, ale predsa. Dochádza k situácii, s ktorou mnohí motoristi vôbec nerátali. Už to nie je len problém jednej čerpacej stanice, ale dostáva omnoho širšie celoslovenské rozmery.

Viaceré benzínové čerpacie stanice spoločnosti GAS sú od 22. júna bez pohonných látok. Vodiči, ktorí prichádzajú natankovať, sklamaní odchádzajú ku konkurencii a obávajú sa vážnejšej palivovej krízy. Všetko sa to začalo hrozivou predpoveďou.

Tankovanie benzínu na èerpacej stanici pri  reazci METRO na košickom sídlisku ahanovce 9. decembra 2008. FOTO - TASR - Milan Kapusta *** Local Caption *** èerpacie stanice doprava automobilisti vodièi cena benzínu èerpacia stanica benzín pokles pohonné hmoty motoristi finanèná celosvetová kríza
Neprehliadnite

Chudoba Európanov rastie, iní bohatnú. Tankovacie zľavy sa vyparili, len jedno ľuďom pomáha

„Palív bude v Európe nedostatok, nastupuje tvrdá palivová kríza. A tá prekoná aj ropnú krízu v 70. rokoch. Bude väčšia a bude trvať oveľa dlhšie,“ vyhlásil pred pár týždňami šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu Fatih Birol pre nemecký týždenník Fatih Birol.

„Keď sa v Európe a v Spojených štátoch sa začne hlavná prázdninová sezóna, dopyt po pohonných hmotách vzrastie. Potom by sme mohli zaznamenať nedostatok napríklad nafty, benzínu či kerozínu, najmä v Európe,“ povedal F. Birol.

Žiaľ, jeho prognózy sa stávajú skutočnosťou aj  na Slovensku. Prvá čerpacia stanica v malej obci Pukanec pred pár dňami ohlásila dočasný výpadok v zásobovaní palivom. Medzitým sa objavili ďalšie informácie, ktoré potvrdzujú, že práve malí hráči majú podobné veľké problémy.

TREND zistil nedostatok palív ešte v Spišskej Novej Vsi, Dolnom Kubíne či Detve, kde nepredávajú benzín ani naftu. V Bratislave pod touto sieťou ich zatiaľ majú. 

Na snimke Chram Vasilija Blazeneho, povodnym nazvom Pokrovsky chram, ktory je vyznamnym pamatnikom ruskej architektury. Nachadza sa na juhovychodnej strane Cerveneho namestia v Moskve. Jeho architektura symbolizuje spojenie Ruska s Europou a Aziou. Bol postaveny v rokoch 1555-1560 na prikaz cara Ivana Hrozneho ako pripomienka vitazstva nad kazanskym chanom.
Neprehliadnite

Putinova ekonomika sa mení, no nepotápa. Pozrite sa na 8 vecí, s ktorými Rusi svojsky bojujú

Rovnako ifnormácie aktuálne potvrdil aj portál tvnoviny.sk, ktorý uvádza, že problémy hlásia aj benzínky v Revúcej, v Rimavskej Sobote, v Jesenskom, v Snine či v Milhosti pri Košiciach. Niekde nemajú naftu, inde chýbajú všetky pohonné hmoty. Podobne informuje aj televízia TA3.

Trh sa zásadne mení, nie k lepšiemu

Kto chce podnikať v súčasnej situácii ako prevádzkovateľ čerpacej stanice, kedy dochádza k závažným a turbulentným zmenám na energetickom trhu, musí rátať s tým, že to nebude mať vôbec jednoduché. Napriek tomu, že týmto spôsobom podnikal roky.

Čím menší hráč, tým väčší problém. Ako však vidieť, ani pri sieti spoločnosti GAS, nie je tento problém ojedinelý.  Trh zrejme niektorých hráčov „zomelie“ neobvyklou rýchlosťou.

Roky pritom fungovali bez problémov, hľadali svoje miesto na trhu, nie vždy úplne bezproblémovo. Za posledné týždne sa však trh s palivami výrazne zmenil a s ním aj súčasný spôsobom fungovania, nielen pre podnikateľov, ale aj pre klientov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa