Svet stojí pravdepodobne pred najväčšou krízou storočia. Po dlhých rokoch ceny rastú oveľa rýchlejšie ako mzdy. Na takúto hrozbu obyvatelia bohatého Západu nie sú ani náhodou pripravení a nespokojnosť strednej triedy začína rásť. „Zastavte vojnu, nie blahobyt!“, to je jednoznačne heslo na transparente nespokojného Angličana. Časť obyvateľstva jednej z najbohatších krajín sveta tvrdo kritizuje vládu za ignorovanie vysokých cien. Nevôľa panuje aj nad venovaním príliš veľkej pozornosti pomoci Ukrajincom.

Podobný názor má mnoho Slovákov. Lenže západní lídri nemajú v rukách ukončenie nezmyselného vojnového konfliktu. Takéto rozhodnutie môže urobiť len prezident Vladimír Putin, ktorý sníva svoj sen o obnovení veľkého Ruska, a neberie ohľady na vlastné obyvateľstvo. Rusi stále čelia približne raz tak vysokej inflácii ako nespokojní obyvatelia eurozóny. Ekonomická konfrontácia dvoch mocností spôsobuje obidvom stranám obrovské hospodárske škody.

Nečakane silné Rusko

V obchodnej vojne deklarujú víťazstvo Západ aj Východ. Moskva tvrdí, že zarába na stúpajúcich cenách uhlia, plynu a ropy. V realite tieto suroviny predáva s veľkými zľavami v Číne a Indii. V slovenskej ekonomike práve nízka cena ruského čierneho zlata viedla k úvahám o špeciálnej dani pre rafinériu Slovnaft.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa