Francúzsky kňaz Patrick Desbois, uznávaný pre svoju prácu v oblasti ľudských práv, Ukrajincov varoval, že Rusi budú nebezpeční aj po smrti svojho prezidenta Vladimira Putina. Píše o tom portál Newsweek.

Rímskokatolícky kňaz Desbois je medzinárodne uznávaný pre svoju prácu dokumentujúcu holokaust a identifikáciu miest masových hrobov Židov, Rómov a ďalších ľudí zavraždených vo východnej Európe nacistami počas druhej svetovej vojny. Desbois je v súčasnosti na Ukrajine a zhromažďuje dôkazy od svedkov predpokladaných ruských vojnových zločinov.

Otec Desbois v rozsiahlom rozhovore pre denník Ukrajinska pravda opísal pretrvávajúce prekážky pri vyvodzovaní zodpovednosti za vojnové zločiny, ale aj ďalšie výzvy, ktoré prežijú konflikt.

Odporúča opatrnosť

„Nenávisti sa nedá vyhnúť. Prišli na Ukrajinu, zabíjali deti, znásilňovali ženy, rabovali, všetko ničili. Ako ich potom nemôžete nenávidieť?"

Vysvetlil, že nenávisť motivovala Ukrajincov bojovať proti Rusom. Ale odporúča opatrnosť.

„Nenávisť by vás mala naučiť byť opatrnými. Musíte pochopiť, že aj keby Putin zomrel, oni budú naďalej smrteľne nebezpeční. Je vaším veľkým nešťastím, že máte takýchto susedov," dodal Desbois.

Vojnové zločiny

Rusko je od začiatku svojej invázie na Ukrajinu terčom obvinení, že jeho sily útočia na civilistov v rozpore s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v máji zdokumentovala nezákonné nálety i mimosúdne popravy.

Medzinárodný trestný súd (ICC) už začal nezávislé vyšetrovanie masakru v ukrajinskom meste Buča.

Desbois v marci oznámil, že spúšťa vyšetrovanie predpokladaných ruských vojnových zločinov na Ukrajine, uviedla agentúra Interfax-Ukraine.

Vyšetrovanie podporilo ukrajinské pamätné centrum holokaustu Babyn Yar a mimovládna organizácia Jahad-In Unum, ktorú Desbois založil s cieľom predkladať ICC dôkazy.

Prokurátor vyzval na „dávku realizmu"

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan v stredu v televíznej relácii PBS NewsHour uviedol, že vyšetrovanie je stále v počiatočnom štádiu. ICC sa podľa jeho slov zaoberá obvineniami „týkajúcimi sa nezákonného presunu civilistov a najmä detí“. Prokurátor ale vyzval aj na „dávku realizmu".

Ďalšie dôležité správy

KK10 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin na summite členských krajín Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) 16. mája 2022 v Moskve. FOTO TASR/AP
From left, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Belarusian President Alexander Lukashenko, Russian President Vladimir Putin, Kyrgyzstan's President Sadyr Japarov, Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev and Tajikistan's President Emomali Rakhmon enter a hall prior to a meeting of the leaders of the Collective Security Treaty Or
Neprehliadnite

Rusko bude ďalej posilňovať svoje ozbrojené sily, vyhlásil Putin