Rusko bude ďalej posilňovať svoje ozbrojené sily, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin pri tradičnom stretnutí s absolventmi vojenských škôl v Kremli. Šéf štátu, ktorý je súčasne vrchným veliteľom ozbrojených síl, pripustil, že Rusko teraz prechádza skúškami, ale je presvedčený, že všetky ťažkosti krajina prekoná.

Putinova vízia silnejšieho Ruska

„Budeme pokračovať v rozvíjaní a posilňovaní našich ozbrojených síl, s prihliadnutím na možné vojenské hrozby a riziká," povedal Putin v prejave vysielanom naživo televíziou. „Niet pochýb, že budeme ešte silnejší," zdôraznil.

Jednotky podľa Putina už začali dostávať nové systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany S-500 a do konca roka bude do bojovej pohotovosti zaradená prvá nová medzikontinentálna raketa Sarmat. Oba tieto zbraňové stystémy nemajú podľa Putina vo svete obdoby.

Rusko na Putinov rozkaz 24. februára začalo útok na Ukrajinu, a tým rozpútalo najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny, ktorý si podľa odhadov vyžiadal už desiatky tisíc mŕtvych. Ukrajina sa ruskému útoku bráni už 118. dňom. Západ uvalil na Rusko sériu sankcií, ktoré majú Moskvu prinútiť k stiahnutiu vojsk a ukončeniu konfliktu.

Skúšky a Sarmat

„Krajina teraz prechádza cez ďalšiu sériu skúšok," povedal Putin podľa agentúry TASS. „Áno, sú obmedzenia, áno, prekonávajú sa rôzne, ale rozhodne ich prekonávame a prekonáme," zdôraznil ruský prezident.

Raketu Sarmat ruskí vojaci úspešne otestovali 20. apríla. Putin vtedy v blahoželaní zdôraznil, že raketa je schopná prekonať všetky prostriedky modernej protiraketovej obrany. „Nemá obdoby vo svete a ešte dlho mať nebude. Táto naozaj jedinečná zbraň posilní bojový potenciál našich ozbrojených síl, spoľahlivo zabezpečí bezpečnosť Ruska voči vonkajším hrozbám a prinúti k premýšľaniu tých, ktorí sa v zápale zbesilej, agresívnej rétoriky snažia ohrozovať našu krajinu," zdôraznil.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putinovi kumpáni varujú pred rozpútaním 3. svetovej vojny, keďže NATO vycerilo zuby na Rusko