Ruský prezident Vladimír Putin sa chystá budúci týždeň navštíviť Tadžikistan a Turkménsko, informovala dnes podľa agentúry Reuters ruská štátna televízia. Šlo by o prvú známu zahraničnú cestu šéfa Kremľa od februára, keď spustil vojnu proti Ukrajine, ktorá pokračuje aj po štyroch mesiacoch bojov.

Tadžikistan a Turkmenistan

Podľa prvého kanála ruskej štátnej televízie sa Putin chce v metropole Tadžikistanu Dušanbe stretnúť so svojím náprotivkom Imomali Rachmonom, ktorý v hornatej postsovietskej krajine vládne už 30 rokov.

V turkménskom hlavnom meste Ašgabatu zase Putina čaká summit krajín susediacich s Kaspickým morom. Presné dáta Reuters vo svojej správe neuvádzajú, ale kaspický summit je naplánovaný na stredu.

Po návrate do Moskvy sa Putin stretne s indonézskym prezidentom Jokom Widodom, uviedla ďalej štátna televízia.

Naposledy začiatkom februára

Posledná oficiálna cesta ruského prezidenta do zahraničia smerovala na začiatku februára do Číny, kde práve začínali zimné olympijské hry. Krátko po ich konci Putin poslal tisíce svojich vojakov na Ukrajinu, kde ruská invázia spôsobila devastáciu miest, pripravila o životy tisíce ľudí a milióny ďalších o domovy.

Západ na agresiu reagoval prijatím tvrdých sankcií zasahujúcich rôzne sektory, ktoré vedú Moskvu k snahe rozvíjať vzťahy s Čínou, Indiou alebo Iránom. Irán je jedným z účastníkov nadchádzajúceho summitu v Turkménsku.

Ďalšie dôležité správy

Deväťpodlažná obytná budova v Kyjeve bola v nedeľu skoro ráno zasiahnutá raketovým útokom. Hasiči pracujú na mieste útoku obytnej budovy v ukrajinskom Kyjeve v nedeľu 26. júna 2022.
Neprehliadnite

Útok na Kyjev: Rusko tvrdí, že strieľalo na vojenský cieľ