Spojenci Vladimira Putina dnes vycerili zuby na bývalé sovietske štáty Litvu a Kazachstan a priamo pohrozili vojenskou akciou. Stalo sa tak v súvislosti s tvrdeniami, že Putin by mohol vyhlásiť stanné právo a mobilizáciu v piatich ruských regiónoch hraničiacich s Ukrajinou, aby posilnil svoje vojnové úsilie, píše britský web The Mirror.

Litva - členský štát NATO - sa dnes bleskovo stala ohniskom napätia po tom, ako zablokovala prísun tovaru, na ktorý EÚ uvalila sankcie, do ruskej exklávy Kaliningrad, píšu The Financial Times.

Litovský chargé d'affaires v Moskve sa nechal počuť, že ak sa v blízkej budúcnosti neobnoví tranzit tovaru, Rusko si vyhradzuje právo konať na ochranu svojich národných záujmov.

„Provokatívne opatrenia litovskej strany, ktoré porušujú medzinárodné právne záväzky Litvy, predovšetkým spoločné vyhlásenie Ruskej federácie a Európskej únie z roku 2002 o tranzite medzi Kaliningradskou oblasťou a zvyškom Ruskej federácie, považujeme za otvorene nepriateľské," takto znelo vyjadrenie ruského ministerstva zahraničných vecí.

Lojálny ruský senátor Andrej Klimov zase varoval, že ide o „priamu agresiu voči Rusku, ktorá nás doslova núti okamžite pristúpiť k riadnej sebaobrane". Šéf parlamentnej komisie na ochranu suverenity prisľúbil, že Rusko vyrieši blokádu „akýmkoľvek spôsobom, ktorý si zvolíme".

Akýkoľvek priamy útok Ruska na členský štát aliancie - Litvu - by sa považoval za vojnový akt proti NATO. Ako taký by pravdepodobne vyvolal tretiu svetovú vojnu, konštatuje The Mirror.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov o litovskej blokáde povedal: „Toto rozhodnutie je naozaj bezprecedentné. Je to porušenie všetkého."

„Považujeme to za nezákonné. Situácia je viac ako vážna... potrebujeme serióznu hĺbkovú analýzu, aby sme mohli vypracovať našu reakciu," varoval Peskov.

Reportér ruskej štátnej televízie Grigorij Jemeljanov upozornil na zábery zablokovaných vlakov: „Pokus o izoláciu regiónu je z hľadiska medzinárodného práva v skutočnosti casus belli, čo je formálny dôvod na vyhlásenie vojny."

Ďalší senátor Andrej Klišas uviedol: „Pokus Litvy vytvoriť virtuálnu blokádu Kaliningradskej oblasti je porušením suverenity Ruska nad týmto regiónom a môže byť základom pre veľmi tvrdé a absolútne legálne kroky zo strany Ruska."

Putinov úhlavný nepriateľ Michail Chodorkovskij v rozhovore pre denník The Financial Times varoval, že „ďalším krokom" vodcu Kremľa bude „letecká blokáda Litvy".

„Umožní ruskému letectvu preletieť priamo medzi Ruskom a Kaliningradom. Potom bude NATO stáť pred otázkou, čo robiť," dodal.

Bývalá ruská prezidentská kandidátka Xenia Sobčaková, dnes televízna moderátorka, varovala: „Po tom, čo Litva zakázala tranzit sankcionovaného tovaru do Kaliningradskej oblasti cez svoje územie, ruskí politici a médiá začali hovoriť... o základe pre vyhlásenie vojny."

Putinovi prisluhovači varovali pred hrozbou vojny aj v Kazachstane po tom, ako Putina „ponížil" kazašský líder Kassym-Jomart Tokajev, keď spolu v piatok zdieľali pódium na významnom ruskom ekonomickom fóre v Petrohrade.

Tokajev ponížil Putina tým, že odmietol uznať Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty.

Podľa pozorovateľov bol Putin „doslova rozzúrený" a cítil sa ponížený - podľa niektorých je pripravený na „pomstu".

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Petrohrad - Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin diskutujú v rámci Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade v piatok 17. júna 2022. Kazachstan s najväčšou pravdepodobnosťou neuzná samozvanú separatistickú Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za nezávislé štáty. Na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade to počas diskusie so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom povedal kazašský prezident  Tokajev. FOTO TASR/AP


Rus
Neprehliadnite

Putin sa vyhráža štátom bývalého Sovietskeho zväzu, ak budú vzdorovať Rusku