Kto prekročí vek 65 rokov a súčasne má nárok na starobný dôchodok, zamestnávateľ by ho mohol po novom z práce prepustiť. Takáto bola pôvodná myšlienka predkladateľa pozmeňovacieho návrhu poslanca Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita Mariána Viskupiča.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Ten pred pár mesiacmi navrhol novelu Zákonníka práce, ktorá mala poslať zamestnaných seniorov na zaslúžený odpočinok, ak sa tak ich zamestnávatelia rozhodnú.

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Dal im do rúk páky, a to možnosť ukončiť od januára 2022 pracovný pomer so zamestnancom, ktorý obe tieto podmienky splní.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Od júna 2017 je dosiahnutie veku 65 rokov jedným z dôvodov ukončenia zamestnaneckého pomeru v štátnej správe. Podobný systém sa mal zaviesť aj pre pracovnoprávne vzťahy upravené Zákonníkom práce.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu

Je to neústavné, potvrdil Ústavný súd

Do Zákonníka práce sa tak začiatkom tohto roka doplnila možnosť, aby firmy mohli prepustiť  buď výpoveďou, alebo dohodou, pracovníka v seniorskom veku, konkrétne v paragrafe 63 ods. 1 písm. f.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Nič z toho zatiaľ platiť nebude, všetko zostáva po starom. Ústavný súd dal tejto časti zákona jednoducho stopku, zatiaľ na neverejnom zasadnutí pléna.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

Na rozhodnutie sa však stále čaká. Porušenie princípu rovnosti pri skončení pracovného pomeru kvôli dosiahnutiu veku 65 rokov namietalo pred časom aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

A čo bolo cieľom schváleného legislatívneho návrhu? „Cieľom bolo podporiť zamestnávanie absolventov stredných i vysokých škôl a obnoviť medzigeneračnú výmenu zamestnancov,“ objasnila pre TREND hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) . FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly

Ako podotkla, rešpektujú rozhodnutie Ústavného súdu SR o pozastavení účinnosti predmetného ustanovenia a počkajú si na konečné rozhodnutie.

Kedy môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď (podľa § 63, ods. 1)
  •  Ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť ruší, alebo sa premiestňuje, pričom zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce
  • Zamestnanec sa stane nadbytočným, vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh
  • Zamestnanec podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania
  • Ak pracovník nespĺňa požiadavky na riadny výkon práce, neuspokojivo si plní pracovné úlohy (bol vyzvaný v posledných 6 mesiacoch na odstránenie nedostatkov a neurobil tak), alebo nastali dôvody pre okamžité skončenie pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny

PRAMEŇ: rezort práce

Vek nebude dôvodom na výpoveď

Zamestnanec nad 65 rokov by ani po novom neskončil v zamestnaní len tak, zo dňa na deň. Mal by nárok na odstupné najmenej v sume priemerného mesačného zárobku až po päťnásobok, podľa paragrafu 76 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, podľa dĺžky trvania pracovného pomeru. A tiež na odchodné.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

„Pre zamestnávateľov a zamestnancov sa právny stav od januára 2022 nezmení. Vek nad 65 rokov nebude pre zamestnávateľa možným výpovedným dôvodom,“ hovorí pre TREND Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce. Podľa neho, skončenie práce so zamestnancom vo veku nad 65 rokov nepatrí medzi zvlášť problematické oblasti, ak je dodržaný Zákonník práce.

Dve možnosti skončenia

Pracovný pomer teda môže skončiť niektorým zo spôsobov, ktoré uvádza paragraf 59 Zákonníka práce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa