Už žiadny pandemický rodičovský príspevok, ale len riadny. Tiež žiadna pandemická nemocenská, ktorá sa zrovnoprávnila medzi dočasnou pracovnou neschopnosťou, takzvanou peénkou.

Ulice aj podniky sú poloprázdne.
Neprehliadnite

Žiadna bageta do ruky či hotely pre vyvolených doma. Slováci vyprázdňujú vrecká za hranicami

A na pandemické ošetrovné nedosiahnu mnohí rodičia, lebo štát tak nastavil pravidlá.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

Takto vyzerá pomoc vlády Eduarda Hegera bežným rodinám v čase vrcholiacej tretej vlny pandémie. Zmien je ďaleko viac a tvrdo dopadajú na rozpočty domácností.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

Štát sa rozhodol šetriť náklady Sociálnej poisťovne a necháva na ľudí, aby si v tejto situácii poradili sami. Padli aj obvinenia, že ľudia pri niektorých dávkach podvádzali a rozkrádali verejné zdroje.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Vláda najnovšie rozhodla o pokračovaní celoplošného lockdownu až do 9. januára, lebo pandemická situácia je vraj kritická.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Väčšina bežných prevádzok je stále kvôli vyhláškam hlavného hygienika Jána Mikasa zatvorených, prípadne fungujú len v obmedzenom režime. Pokiaľ ide o rôzne pandemické dávky, tie poistencom obrazne povedané, paradoxne mávajú na odchod.

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Neprehliadnite

Kulich z SK Digital: e-faktúry nevyriešia miliardové úniky daní. Megalomanský plán má trhliny

Rovnako kriticky sa k ich zrušeniu vyjadruje na sociálnej sieti bývalý minister práce a expert na mzdy a odvody Jozef Mihál. Ten sucho konštatuje, že pandemická PN i pandemický rodičovský príspevok sú zrušené a školy sú zatvorené tak, že mnohí rodičia si pandemické ošetrovné nemôžu reálne uplatniť.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

„Toto je obrovská hanba vláde, ktorá to dovolila. Po tom, čo zatvorili školy tak prešibane, aby nemali nárok na pandemické ošetrovné. Ide o ďalšie opatrenie proti rodinám,“ rozhorčuje sa J. Mihál.

Rodičom pandemický príspevok skončí

Vláda odobrila zrušenie pandemického rodičovského príspevku od januára 2022, na podnet ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Posledný raz ho rodičia dostanú za december tohto roka. Mnohí sa zaujímajú, prečo v čase vrcholiacej pandémie tento príspevok vlastne končí.

Na snímke zatvorený hotel FIS na Štrbskom plese kvôli protipandemickým opatreniam 6. decembra 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Ohniská covidu sú vraj všade, lockdown nekončí. Hókusy pokusy vlády nezaberajú, firmy chcú viac

Nedáva im to žiadnu logiku. Inými slovami, vláda vyprázdňuje štátnu kasu nezmyselným rozdávaním miliónov eur na podporu svojich populistických rozhodnutí, ale inde im ešte väčším priehrštím berie. Napríklad dvesto eur z Matovičovej daňovej reformy na krúžky pre deti či 300 eur v hotovosti na očkovanie seniorov.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Pre Matoviča hra, pre iných boj o prežitie. Tringelt na účte zvýši daň firmám i zamestnancom

Minister práce má pre rodiny vysvetlenie. „Toto opatrenie sme zavádzali v čase, keď bola zatvorená ekonomika, stúpala nezamestnanosť a boli zatvorené materské školy aj jasle. Keďže ekonomika opäť funguje a nezamestnanosť klesá, všetky takéto pandemické opatrenia postupne ukončujeme,“ spresnil.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Pandemický rodičovský príspevok bola pomerne neštandardná dávka, ktorá vytvárala dve skupiny rodičov, zamýšľa sa Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Rodič, ktorý prišiel o zamestnanie so 4-ročným dieťaťom, túto dávku poberať nemohol, kým rodič s takmer 3-ročným dieťaťom mohol. Zrušenie tejto dávky sa dalo očakávať, malo však prísť omnoho skôr, konštatuje analytik pre TREND.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Ekonomika totiž nepustí, diera v štátnom rozpočte je už riadne veľká. „Systém štátnej sociálnej pomoci cez dávky v hmotnej núdzi obsahuje dávky, ktoré slúžia na zabezpečenie príjmu pre dlhodobo nezamestnaných. Rodičovský príspevok je výrazne vyšší, výdavky naň v krátkom období dosiahli 56 miliónov eur. Aj výšku týchto výdavkov treba vnímať v kontexte 5 mld. eur deficitu na budúci rok,“ konštatuje R. Ďurana.

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Cieľom poskytnutia pandemického príspevku bolo podporiť rodiny, ktoré by sa po zániku nároku na rodičovský príspevok ocitli vo finančnej tiesni. Od začiatku jeho poskytovania v marci 2020 až k 31. októbru 2021 ho poberalo 24 371 ľudí na 25 176 detí v celkovej výške 56 681 033,16 eura.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

Tí dostávali buď príspevok 270 eur mesačne (ak rodič pred rodičovským príspevkom nepoberal materské), alebo 370 eur mesačne (ak rodič pred rodičovským príspevkom poberal materské).

V súčasnosti má rodič nárok na pandemický rodičovský príspevok, ak dieťa:
  • dosiahne vek 3 roky
  • dosiahne vek 6 rokov, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav
  • dosiahne vek 6 rokov, ak ide o dieťa zverené do náhradnej starostlivosti (resp. dosiahne dobu 3 rokov od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti).

Alibizmus vlády, skončila pandemická PN

Pri karanténnych PN, ktoré začali 1. decembra 2021 a neskôr, už zamestnancom nevypláca Sociálna poisťovňa nemocenské od 1. dňa. Táto povinnosť prešla na zamestnávateľov. Štát pandemickú PN zrovnoprávnil s klasickou dočasnou PN.

Terasy reštaurácií bratislavského Starého mesta okolo dvadsiatej hodiny, od kedy platí štátom nariadený zákaz vychádzania.
Neprehliadnite

Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy

Poistenci, ktorým lekár uzná dočasnú práceneschopnosť kvôli karanténnym opatreniam či izolácii, dostávajú len štandardnú dávnu nemocenské, uviedla médiám hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

Richard Sulík, Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Reštartujte biznis, už opravili chybu v systéme. Testy a kontrola ľudí narazili na realitu

Vláda od decembra prehodila finančnú záťaž na plecia zamestnávateľov, ktorí zamestnancom platia túto dávku namiesto štátnej poisťovne prvých 10 dní. Tá túto povinnosť preberá na seba až od 11. dňa PN. Inak povedané, Sociálna poisťovňa ušetrí, poznamenáva na sociálnej sieti J. Mihál. „Zamestnávateľ má povinnosť vyplácať zamestnancom náhradu príjmu, rovnako, ako pri bežnej PN.“

Ako sa vypláca dávka nemocenské od 1. decembra
  • Za prvých 10 dní práceneschopnosti vypláca náhradu príjmu zamestnancovi jeho zamestnávateľ, pričom od 1. do 3. dňa PN patrí zamestnancovi náhrada príjmu vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). Od 4. do 10. dňa je to 55 % DVZ.
  • Sociálna poisťovňa platí nemocenské až od 11. dňa vo výške 55 % DVZ až do ukončenia PN lekárom.
  • V prípade SZČO a dobrovoľne poistených vypláca dávku nemocenské Sociálna poisťovňa už od 1. dňa práceneschopnosti (prvé 3 dni 25 % DVZ a od 4. dňa 55 % DVZ).

Pandemické ošetrovné nezískajú mnohí

Ďalšie novinky sa dotýkajú pandemického ošetrovného (OČR). Naň nedosiahnu mnohí, keďže vláda šalamúnsky nastavila podmienky. Táto dávka pomáha rodičom, ktorých deti sa učia online kvôli uzatvoreniu školského zariadenia či triedy, od detských jaslí, cez materské až po základné školy.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

Pandemické ošetrovné môžu získať len rodičia, ktorí v období starostlivosti o dieťa nemajú príjem zo zamestnania. Tiež ho nezískajú, ak pracujú na home office. Počas zimných školských prázdnin nárok na pandemické ošetrovné kvôli uzatvoreniu školy spravidla nevzniká, vtedy je totiž uzatvorená na základe školského zákona.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

Ako pre TREND hovorí Jana Hrabková, z tlačového odboru Sociálnej poisťovne, je dôležité, aby sa rodičia osobne a celodenne starali o dieťa či iného poistenca.

Ak svoje percentá nepoukážete, vaše peniaze skončia v štátnom rozpočte.
Neprehliadnite

Živnostníci, myslite na zmeny vo výdavkoch do konca roka. Tipy, ako výhodne ušetriť na daniach

„Overujeme, či sú nemocensky poistení, či majú dostatočné obdobie nemocenského poistenia pred vznikom nároku na pandemické OČR. prípane  či v prípade, ak sú dobrovoľne poistení alebo sú SZČO, majú zaplatené poistenie alebo či ako zamestnanci dosahujú príjem za vykonanú prácu (napríklad pracujú z domu),“ tvrdí J. Hrabková.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Treba myslieť aj na to, že počas prázdnin majú rodičia nárok na pandemické OČR len v prípade, ak je škola uzatvorená hygienikom alebo pri deťoch  do 16 rokov veku, ktoré sú choré alebo v karanténe.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

Vláda schválila pre školy viacero zmien na poslednú chvíľu. Od 13. decembra do 17. decembra prejdú na dištančné vzdelávanie 2. stupeň ZŠ a SŠ.

Počas týchto 5 dní ostávajú otvorené MŠ, špeciálne školy a umožnené je aj praktické vyučovanie v stredných zdravotníckych školách. Následne od 18. decembra do 9. januára budú vianočné prázdniny a následne sa školy otvoria, objasnil na sociálnej sieti minister školstva Branislav Gröhling.

Kto má ešte v decembri nárok na pandemickú OČR
  • Rodičia, ktorí sa starajú o deti do 11 rokov (do 18 rokov s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom), ktorých škola alebo trieda bola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu (minister, zriaďovateľ, riaditeľ školy, hygienik).
  • Na dávku má nárok aj rodič, ktorému pediater potvrdil potrebu starostlivosti o dieťa, lebo toto je v karanténe
  • Ak rodič ošetruje choré dieťa do 16 rokov, ktorému sa náhle zhoršil zdravotný stav a pediater mu preto potvrdil potrebu ošetrovania, takisto má nárok na pandemickú OČR.
  • Výška tejto dávky je 55 % denného vymeriavacieho základu, čo je približne 70 % čistej mzdy. Žiadosť sa podáva iba raz počas celej krízovej situácie, od začiatku pandémie.