Na Slovensku ich vláda má za podvodníkov, ktorí len okrádajú štát a ten vraj na nich dopláca. V susednom Česku si ich vážia, a tak im v súčasnosti výhodné paušály chcú zdvihnúť až na hranicu takmer dva milióny  českých korún, teda 78 694 eur.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

To je zásadný rozdiel, na základe ktorých budú mnohí uvažovať, či sa im neoplatí „zdvihnúť kotvy“ z domoviny a neskúsiť podnikať tam, kde im štát vychádza v ústrety.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

To všetko, na rozdiel od politikov a štátnych úradníkov na Slovensku, ktorí len vymýšľajú, ako malým podnikateľom situáciu viac sťažiť a nepremyslene ich zrovnoprávniť so zamestnancami.

Richard Sulík, Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Reštartujte biznis, už opravili chybu v systéme. Testy a kontrola ľudí narazili na realitu

Aj takéto zamyslenia prináša návrh daňovej reformy z dielne ministra financií Igora Matoviča, ktorý má dlhoročné skúsenosti s takouto podnikateľskou činnosťou a pred piatimi rokmi sa zamotal v neslávnej daňovej kauze okolo prevodu svojej živnosti. Dnes chce s jemu podobnými vraj robiť poriadok. 

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Neprehliadnite

Kulich z SK Digital: e-faktúry nevyriešia miliardové úniky daní. Megalomanský plán má trhliny

TREND zisťoval, že v susednom Česku majú podnikatelia výrazne výhodnejšie podmienky ako u nás a ďalšie novinky ešte chystajú.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Mesačný paušál bez papierov v Česku

Živnostníci a podnikatelia z radov samostatne zárobkovo činných osôb môžu v susednom Česku od januára 2021 odvádzať zdravotné a sociálne poistenie spoločne s platbou dane z príjmov paušálom. Nenazývali to „honosne“ reformou, ale bežný štandard, na ktorý sa slovenský rezort financií márne snaží dosiahnuť.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

Osoby samostatne zárobkovo činné (OSVČ) s ročným príjmom do milióna českých korún (39 346 eur ) môžu využívať tzv. paušálnu daň, a tým si výrazne znížiť daňovú administratívu, respektíve daňovo ušetriť. Paušálna daň znamená najmä významnú úľavu od byrokracie a papierovania, pre niektorých živnostníkov aj finančnú úsporu.

Pre rok 2021 bola jej výška 5 469 korún mesačne (216 eur). Živnostníci tak vyriešia daň z príjmov, zdravotné i sociálne poistné a nemusia už naďalej komunikovať s tromi rôznymi úradmi naraz. Nemôžu čerpať žiadne ďalšie daňové odpočty a zľavy, a to ani daňový bonus či zľava na manželku (24 840 Kč, teda 977,38 eura). V roku 2021 tak SZČO celkovo odvedú 65 628 Kč (2 582,25 eura).

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Pre Matoviča hra, pre iných boj o prežitie. Tringelt na účte zvýši daň firmám i zamestnancom

Českému podnikateľovi sa výdavky percentom z príjmov, teda paušálom, vyplatia hlavne pri príjmoch do 2 miliónov Kč za rok. To reálne znamená, že najvyššie možné paušálne výdavky, ktoré si môže uplatniť, sú výdavky 1 600 000 Kč  (62 955 eur) pri použití najvyšších 80 percentných paušálnych výdavkov.

Kto nechce využívať paušálne výdavky, využíva skutočné výdavky. Do ročného základu dane vo výške 1 701 168 Kč (66 936 eur) predstavuje sadzba dane z príjmu 15 percent, nad túto hranicu 23 percent.

Podmienky chcú susedia vylepšiť

V susednom Česku sa politikom nezdajú výhody pre živnostníkov dosť vysoké, a tak uvažujú o tom, ako ich ešte zlepšiť. A to dokonca výrazne.

Vyššiu daňovú úľavu odporučila už pred voľbami Hospodárska komora, po zverejnení programu neskrývala rozladenie, uviedol český portál E15.cz.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

„Nezaznamenali sme niektoré body, ktoré mali uľaviť drobným podnikateľom aj štátu od administratívy. Príkladom je zvýšenie limitu pre paušálnu daň samostatne zárobkovo činných osôb z jedného na dva milióny českých korún,“ povedal šéf českej komory Vladimír Dlouhý.

Výdavky paušálom, teda percentom z príjmov, v Česku pre rok 2021
  • 80 % paušál (remeselné živnosti a podnikatelia v poľnohospodárstve), možno uplatniť výdavky max. do 1,6 milióna Kč (62 955 eur) 
  • 60 % paušál (voľné, viazané a koncesované živnosti), možno si uplatniť výdavky max. do 1,2 milióna Kč 47 217 eur)
  • 40 % paušál (príjmy z podnikania podľa osobitných predpisov alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti), max. výdavky do 800-tisíc Kč (31 478 eur)
  • 30 % paušál (príjmy z prenájmu neprevádzkovaného podnikateľom), výdavky max. do 600-tisíc Kč (23 608 eur)

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ktorá zároveň riadi dolnú komoru parlamentu, je jednoznačne za rozšírenie paušálu na viacerých poplatníkov. „Na tom sa zhodneme, sú to návrhy koalície Spolu. Opakovane sme to navrhovali aj v predchádzajúcej snemovni, pretože by to živnostníkom uľahčilo podnikanie,“ myslí si.

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Skeptický je naopak líder strany Pirátov a kandidát na ministra pre miestny rozvoj Ivan Bartoš. Podľa neho by toto opatrenie pripravilo štát o peniaze. „V napätom rozpočte teraz nevidím priestor na zvýšenie limitu paušálnej dane, ktorá by ešte viac znížila výber daní a sociálneho i zdravotného poistenia,“ povedal. Pripomenul, že podnikatelia s príjmami do dvoch miliónov korún môžu už teraz využívať až osemdesiatpercentné výdavkové paušály.

Paušálna daň v Česku v roku 2021 predstavuje 5 469 Kč (216 eur) mesačne, v sebe zahŕňa:
  •  zdravotné poistenie vo výške 2 393 Kč (94,16 eur)
  • poistné na sociálne zabezpečenie navýšené od minimálnej zálohy o 15 % na 2 976 Kč (117,10 eura)
  • daň z príjmov v symbolickej sume 100 Kč (3,93 eura), ktorá kompenzuje vyšší odvod na sociálnom poistení.

Na Slovensku, ako inak, po slovensky

Na Slovensku chce minister financií Igor Matovič v rámci svojej predstavenej daňovo-odvodovej reformy doslova zodrať živnostníkov z kože. Tá žiadnou reformou v skutočnosti nie je. Nielenže im nezvýši výhody, ale zoberie im tie, ktoré fungujú dlhé roky.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

Zruší im paušálne výdavky i všetky odpočítateľné položky, napríklad na daňovníka i na manžela či manželku. Namiesto nich zavedie zrážkovú daň vo výške 29 percent. Pri ročnom hrubom príjme do 49 790 eur je v roku 2021 sadzba dane SZČO z príjmov 15 percent, nárast daní by bol teda rapídny.

„Logika, ktorou sa riadi minister financií, je tá, že živnostníci sú prezlečení daňovo-zvýhodnení zamestnanci. Nejakým spôsobom by mali o toto zvýhodnenie prísť. Najmä tým, ktorí využívajú paušálne náklady, sa dramatickým spôsobom zvýši daňovo-odvodová záťaž,“ hovorí pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Keď sa pozrieme na živnostníka s príjmom 30-tisíc eur ročne, ktorý v súčasnosti funguje na paušálnych výdavkoch, dnes zaplatí na dani 3 800 eur, v novom Matovičovom modeli by to bolo 8 700 eur. To je viac ako 100-percentný nárast daní, hovorí analytik IESS.

Dáta štátu opäť postavené na vode

V prvom rade minister financií nevie rátať, alebo úmyselne zavádza. Vo svojej prezentácii, v časti, kto financuje štát, hovorí o 400-tisíc samostatne zárobkovo činných osobách. Nevedno, kde sa dopracoval k takýmto počtom. Podľa Slovak Business Agency (SBA) i Štatistického úradu SR vlani na trhu pôsobilo 312 266 živnostníkov.

Rovnako sú aj jeho ďalšie návrhy zmien pre živnostníkov, obrazne povedané, postavené „na vode“. Žiadne konkrétne analýzy či prepočty rezort financií neuviedol, vraj sa to dorieši za pochodu a dodatočne.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žiadna reforma daní, revolúcia. Hra Matoviča na city rodín graduje, čaká sa, kto ju zaplatí

V prípade prijatia zmien v navrhovanej podobe sa podnikanie formou živnosti stane veľmi pravdepodobne menej atraktívnym, hovorí pre TREND riaditeľ sekcie národných a medzinárodných programov SBA Marián Letovanec

„V mnohých prípadoch to môže existujúcich živnostníkov motivovať až k zrušeniu podnikania a prechodu do zamestnaneckého pomeru. Najnegatívnejšie môžu byť týmito zmenami zasiahnutí najmä tí v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou,“ spresňuje M. Letovanec.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

V takom prípade nemožno vylúčiť ani zvýšenie nezamestnanosti tejto skupiny. Ak sa niekto rozhodne podnikať v inej krajine, pravdepodobne medzi najbližšie lákavé destinácie bude podľa účtovnej poradkyne Jaroslavy Lukačovičovej patriť práve Česko či Maďarsko.

„V Čechách môžu byť lákadlom vyššie nezdaniteľné časti základu dane a aj vyššie paušálne výdavky v niektorých činnostiach. V Maďarsku majú zase relatívne nízke sadzby dane z príjmov,“ dodáva pre TREND s tým, že živnostníci by možno mohli začať podnikať formou eseročky.

Aké paušálne výdavky si možno uplatniť na Slovensku v roku 2021:
  • 60 % z úhrnu zdaniteľných príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, maximálne do 20-tisíc eur 
  • 60 % zo zdaniteľných príjmov z použitia diela a z podania umeleckého výkonu, maximálne do 20-tisíc eur

Viac o téme živnostníci