Zima v Európe sa začala a s ňou spustili zimné strediská lyžiarsku sezónu. Prísnosť opatrení sa v jednotlivých krajinách líši.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Je predpoklad, že Slováci zavítajú najmä na svahy do Poľska, Česka či Maďarska, ale uvítajú ich aj v iných krajinách, kde podporujú turizmus. Je jedno, či ide o jednotlivcov, alebo aj rodiny s deťmi. 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Doma na Slovensku podnikateľom v tomto sektore i návštevníkom vláda Eduarda Hegera totiž kladie polená pod nohy. U nás majú ponúkať „služby za okienkom“, inde zvyčajne fungujú voľnejšie a naplno, pričom viaceré štáty EÚ sú vo štvrtej vlne pandémie.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

Od 25. decembra do 9. januára by mali byť podľa návrhu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského hotely v režime OP, teda očkovaní a testovaní, zaplnené na 75 percent kapacity.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Povinnosťou bude mať PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku z mobilného odberového miesta.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Reštaurácie hotelov budú môcť vydávať jedlo len cez okienko alebo na izbu. Spoločné priestory hotelov navrhuje ministerstvo zdravotníctva nechať zatvorené.

TREND zmapoval situáciu v ďalších krajinách EÚ, ako tam podporujú cestovný ruch. Maximálne voľné pravidlá, či už v obchodoch alebo službách, nevynímajúc ani lyžiarske strediská, majú podľa rozhodnutia vlád v Maďarsku či Poľsku. Fungujú tam prakticky bez obmedzení, aj čo sa týka vstupu do hotelov i reštaurácií. Presným opakom je Rakúsko či Nemecko.

Vláda likviduje domáci turizmus

Najväčším problémom na Slovensku je vypnutý covid automat, kvôli situácii v nemocniciach i vyhláseniu núdzového stavu, hovorí pre TREND Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).

„Nevieme, kedy sa ním budeme znova riadiť. Teraz teda ani podnikatelia, ani potenciálni domáci či zahraniční hostia nevedia, či a za akých podmienok sa bude dať na Slovensku lyžovať,“ spresňuje.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

Ľudia si tak podľa neho naplánujú dovolenky či lyžovačky v krajinách, kde sú jasné a predvídateľné pravidlá. „Slovensko medzi ne patriť nebude. Táto situácia bude zrejme pretrvávať aj nasledujúce dni či týždne. To znamená, že budú platiť opatrenia, ktoré nijakým spôsobom neobmedzujú pohyb ľudí a cestovanie za rovnakými službami a relaxom do zahraničia,“ poznamenáva prezident AHRS.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Ako dodáva, opatrenia na Slovensku sú neúčinné a diskriminačné pre domáce podniky v cestovnom ruchu, pričom podnikatelia sa dožadujú poskytovania rovnakých služieb a za rovnakých podmienok ako v okolitých krajinách. Tak sa niektoré pozrime bližšie.