Vyhadzov z práce, vysoké pokuty v tisícoch eur, zákaz vstupu do rôznych prevádzok. Vlády jednotlivých krajín EÚ sa snažia donútiť ľudí k očkovaniu proti koronavírusu rôznymi obmedzeniami.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Od začiatku pandémie bola vakcína prezentovaná ako slobodná voľba každého jednotlivca, v súčasnosti všetko smeruje k jej pravému opaku – k povinnému očkovaniu. Vidieť to v rámci jednotlivých krajín EÚ, otvorene to hovoria predstavitelia európskych inštitúcií.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Asi nebudete mať na výber, tvrdí EÚ

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala podľa agentúry AP 2. decembra členské štáty EÚ na diskusiu o povinnom očkovaní. Dôvod? Príliš mnoho ľudí ho stále odmieta absolvovať dobrovoľne. Miera zaočkovosti v eurobloku je momentálne na úrovni zhruba 66 percent, žiadaná je vraj hranica viac ako 75 percent.

Richard Sulík, Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Reštartujte biznis, už opravili chybu v systéme. Testy a kontrola ľudí narazili na realitu

Viaceré členské krajiny aktuálne bojujú s rastúcim počtom nakazených, hospitalizácií a úmrtí. Musia opätovne zavádzať protipandemické opatrenia, aj tie so zaočkovanosťou nad hranicou 70 percent, napríklad Holandsko (73-percentná plná zaočkovanosť, nových prípadov 18-tisíc) či Belgicko (75,2 percent plná očkovanosť, 20 400 nových prípadov).

Igor Matovič
Neprehliadnite

Zbabrané kupčenie nápadov v koalícii. Trhovníci vo vedení štátu, odpustky budú drahé

V Portugalsku dokonca v týchto dňoch zavádzajú stav núdze (plná zaočkovanosť 86 percent, 4 700 nových prípadov). Zdravotná politika je momentálne vnútroštátnou záležitosťou každej členskej krajiny EÚ a povinné očkovanie je obzvlášť kontroverznou témou, komentuje AP.   

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Neprehliadnite

Kulich z SK Digital: e-faktúry nevyriešia miliardové úniky daní. Megalomanský plán má trhliny

Povinne pre profesné a rizikové skupiny

Povinné očkovanie, avšak len pre niektoré skupiny obyvateľstva, napríklad pre zdravotníkov, štátnych zamestnancov, lekárov či učiteľov, zaviedli v predchádzajúcich mesiacoch Grécko, Veľká Británia, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Lotyšsko či Rusko.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

Vo väčšine prípadov je vakcína povinná najmä pre zdravotníkov alebo ľudí pracujúcich v domovoch sociálnych služieb. Pravdou tiež je, že mnohé štáty majú mnoho rokov schválené národné odškodňovanie mechanizmy pre prípady nežiaducich kontraindikácií po vakcinácii.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

Na Slovensku politici idú v zámeroch proti prúdu – očkovať chcú nielen rizikové skupiny nad hranicou určitého veku, nielen vybrané profesie – ale všetkých. O potrebnom zákone o odškodnení ľudí s nežiaducimi účinkami po očkovaní len teoretizujú viac ako rok.

„Ja osobne sa prihováram za povinné očkovanie. Myslím si, že postupne nastal čas. Je úplne legitímne sa rozprávať nielen o skupinách profesií, ktoré sú dôležité pre chod štátu,“ uviedla pred pár dňami ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. 

V susednom Rakúsku túto povinnosť už deklarovali politici s tým, že by platila od februára 2022 pre všetkých.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Opačným smerom idú napríklad v susednom Poľsku či Maďarsku. V Poľsku (plná zaočkovanosť 53,4 percenta, 29-tisíc nových prípadov)  v súčasnosti neplatia žiadne protipandemické obmedzenia. Normálne fungujú nielen hotely, kiná, reštaurácie, ale  aj veľké športové a kultúrne podujatia, diskotéky a koncerty.

Maďarsko (plná zaočkovanosť 60 percent, 11-tisíc nových prípadov) tiež funguje bez obmedzení, avšak vláda na čele s premiérom Viktorom Orbánom rozhodla, že firmy môžu od novembra prikázať zamestnancom povinné očkovanie.

Bodka za covidom sa nekoná 

Bodka za covidom zatiaľ neprišla a teraz zrejme skončia aj niektoré „hmotné“ výhody, ktoré malo ľuďom plné očkovanie poskytnúť. Podané vakcíny už totiž po pár mesiacoch stratili účinnosť.

Krajiny Európskej únie chcú do spoločného covidového certifikátu zahrnúť nutnosť preočkovania treťou dávkou vakcíny. Už dnes mnohé štáty otvorene hovoria o tom, že posilňujúce dávky budú potrebné aj pri ďalších vlnách pandémie.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

Na európskej aj vnútroštátnej úrovni chce Európska únia pritvrdiť najmä voči tým, ktorí po dokončenom očkovaní už ďalšie dávky nepodstúpia. Bez nich sa tak môže ľuďom do budúcnosti sťažiť cestovanie, využívanie služieb či návštevy akcií. Rovnako by si museli zrejme platiť antigénové či PCR testy z vlastného vrecka či podstupovať povinnú karanténu, rovnako ako neočkovaní.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

Plná vakcinácia má totiž ako preukaz bezinfekčnosti končiť predbežne už po pol roku, pri jednodávkovej vakcíne dokonca po troch mesiacoch. Európska únia má aktuálne ambície tento termín zjednotiť.

TREND sa pozrel na jednotlivé krajiny, ako postupovali a zmapoval aktuálnu situáciu, pokiaľ ide o povinnosť očkovania. Pozrite si naše zistenia nižšie vo fotostory.