Nemôžu fungovať naplno, ale len s obmedzeniami. Reč je o firmách, ktoré štát zásadne obmedzil počas núdzového stavu od 25. novembra do 9. januára, ale o kompenzáciách nepovedal ani slovo.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Až cez víkend. 12. decembra čelní predstavitelia, premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič i minister práce Milan Krajniak „vymysleli“, ako nastaviť podmienky pre firmy, ktoré sa oprávnene sťažujú na nelogické kroky štátu a výrazne slabú finančnú pomoc.

Ulice aj podniky sú poloprázdne.
Neprehliadnite

Žiadna bageta do ruky či hotely pre vyvolených doma. Slováci vyprázdňujú vrecká za hranicami

Veľa sľubov, málo skutočnej pomoci

Z čista jasna dostali vládni politici nápad, ako si zrejme zvýšiť preferencie u voličov. Rozhodli sa „zalepiť zrak“ podnikateľom ďalšou schémou Prvej pomoci. Pôvodne to vyzeralo, že tú pôvodnú schému z roku 2020 nebude vôbec pripomínať.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Neustále sa pri nej menia pravidlá a možnosti ich čerpania. Finančná schéma štátu za takmer dva roky riadne zmutovala, podobne ako koronavírus na variant  omikron, trefne hodnotia účtovníci na rôznych účtovných fórach.

Ak svoje percentá nepoukážete, vaše peniaze skončia v štátnom rozpočte.
Neprehliadnite

Živnostníci, myslite na zmeny vo výdavkoch do konca roka. Tipy, ako výhodne ušetriť na daniach

Ironicky konštatujú, že „...je tam stále málo prekážok a výnimiek, ešte ich tam treba pridať, aby sa nestalo, že náhodou niekto skutočne túto pomoc dostane“.

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Vláda podľa nich neustále ohýba pravidlá – raz je schéma prvej pomoci napojená na covid automat, potom zase nie, keď hrozí, že vláda hlbšie načrie vinou štátnych obmedzení do kasičky.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Nezatvorené prevádzky napokon možno nebudú mať smolu. A zrejme ani tie zatvorené. Možno i tie, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov.

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

TREND zistil zásadnú zmenu, ktorá sa dotýka všetkých žiadateľov, ktorí majú v súčasnosti záujem uplatniť si opatrenie 3B.  Všetko môže byť úplne inak a zásadne im to zmení situáciu pri čerpaní pomoci od štátu. 

Štát chce dať firmám čo najmenej?

V júli a auguste 2021 vláda vyplácanie príspevkov Prvej pomoci naviazala na covid automat, keďže vtedy boli pandemické opatrenia prijímané na regionálnej, nie celonárodnej úrovni. Dôvod? Slovensko bolo počas leta zvyčajne celé zelené, teda v monitorovacej fáze pandémie a štát takto šetril na pomoci pre biznis.

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Neprehliadnite

Kulich z SK Digital: e-faktúry nevyriešia miliardové úniky daní. Megalomanský plán má trhliny

Od septembra opäť nastala v rámci schémy Prvej pomoci nepredvídaná zmena. Pandemická situácia sa začala zhoršovať, regióny tmavnúť, politici sa zrejme preto rozhodli odpojiť túto schému od covid automatu. Vyplácanie príspevkov sa opäť riadilo podľa pôvodnej schémy, ktorá platila v čase od apríla do septembra 2020, okrem opatrenia 3B.

Pre firmy a podnikateľov to už v tom čase podľa účtovnej poradkyne Jaroslavy Lukačovičovej znamenalo, že bez ohľadu na to, ako bude vyzerať epidemiologická situácia v danom okrese a bez ohľadu na to, ako veľmi budú mať firmy obmedzenú svoju činnosť, štát im podá len minimálnu pomocnú ruku v podobe finančnej kompenzácie.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

„Opatrenie 3B bolo najviac využívané zo strany malých a stredných firiem, ktoré napriek obmedzeniam mohli aspoň čiastočne fungovať, hoci pri poklese tržieb,“ uviedla pre TREND.

Ukazujú to aj štatistiky rezortu práce. K 9. augustu 2021 vyplatil žiadateľom v rámci opatrenia 3B príspevky 1 003 654 422,59 eur a podporil 2 615 510 ľudí. Ministerstvo celkovo k 15. novembru vyplatilo vyše 2,2 miliardy eur na schéme Prvej pomoci.

Parametre schémy možno bez zmien

Hoci vláda E. Hegera sľubovala, že nastaví jasné a predvídateľné pravidlá pre biznis, mnohé sĺuby ostali v rovine sľubov. Inak by v čase núteného lockdownu spustila často využívané opatrenie 3B za podmienok ako predtým a neupravovala by ich tak, aby ich získal reálne málokto, s dodatkom, že ide o otvorenie schémy Prvá pomoc plus.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Čo teda politici pre firmy pripravili? To, čo platilo pred hodinami, už v súčasnosti neplatí. Prevádzky, ktoré boli ku koncu novembra zatvorené pre pandemické opatrenia, budú vraj môcť za december požiadať v prípade poklesu tržieb o viac ako 40 percent o štátnu pomoc. Nárok na ňu budú mať prevádzky, ktoré boli k 1. decembru zatvorené kvôli sprísneniu protipandemických opatrení a majú do 50 zamestnancov.

Je pravda, že už od jesene, pri zhoršení pandemickej situácie podnikatelia dlhodobo volali po návrate opatrenia 3B. Nie však v „zmutovanej“ forme, ako ju predstavili vládni predstavitelia 12. decembra.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Otázkou zostáva, čo myslí rezort práce tým, že musí ísť o zatvorené prevádzky? Mohli vydávať tovar cez okienko, mať príjem len cez internet alebo ani ten? TREND tiež zisťoval, či sa opatrenie dotýka len vybraných sektorov v cestovnom ruchu, alebo úplne všetkých.

Ako uviedla Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce, podstata finančnej pomoci pre zamestnávateľov z opatrenia 3B ostáva v tom, že môžu žiadať o príspevok na základe poklesu tržieb. 

„To znamená, že pomoc z nového opatrenia 3B budú môcť čerpať všetci zamestnávatelia, ktorí splnia požadované podmienky a preukážu pokles tržieb, bez ohľadu na to, v akom segmente podnikajú a či boli alebo neboli zavretí,“ potvrdila E. Rovnaká pre TREND. Toto zistenie zásadne mení situáciu, o ktorej  ešte 12. decembra verejne hovorili vládni predstavitelia štátu. 

Skôr marketing ako reálna pomoc?

O rozšírení príspevkov Prvej pomoci + o nové opatrenie 3B bude už 15. decembra rokovať vláda a následne ich vyplácanie musí aj schváliť.  Otázkou zostáva, či už za zmenených podmienok, ako pre TREND oficiálne potvrdil rezort práce, a teda pre všetkych prevádzky bez obmedzenia počtu zamestnancov. 

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Známe sú zatiaľ len niektoré dáta o výške  finančnej pomoci. „Príspevok a jeho podmienky by sa mal vyplácať za obdobie december 2021. Výška príspevku bude 450 euro na zamestnanca pri poklese tržieb o 40 percent, pri poklese 60 až 80 percent to bude 630 eur na zamestnanca, a ak prevádzke klesnú tržby o vyše 80 percent, dostane príspevok 810 eur na zamestnanca,“ spresňuje J. Lukačovičová na svojej sociálnej sieti.  

Richard Sulík, Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Reštartujte biznis, už opravili chybu v systéme. Testy a kontrola ľudí narazili na realitu

Zamestnávateľ dostane príspevok na každého zamestnanca v pracovnom pomere, okrem zamestnanca, ktorý mal viac ako 50 percent svojho fondu mesačného pracovného času prekážku v práci na strane zamestnanca (napríklad PN, OČR, materskú alebo rodičovskú dovolenku, „paragrafy“ alebo neplatené voľno) alebo dovolenku, uviedol na sociálnej sieti exminister rezortu práce a odborník na dane, mzdy a odvody Jozef Mihál.

Cestovný ruch je v koncoch

Tento rok je výrazne horší ako prvý rok pandémie. Gastro prevádzky boli zatvorené alebo výrazne obmedzené osem mesiacov z dvanástich. Dnes sú mnohí podnikatelia v gastro biznise na pokraji krachu – sú zadlžení a nemajú z čoho zamestnancom poslať výplaty, hodnotí spätne Magdaléna Koreny,  hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

Gastro prevádzky sa zatvárajú a otvárajú bez jasného plánu a scenára  budúceho možného fungovania alebo odškodňovania. Ak by upravila schéma 3B podľa návrhu vlády z 12. decembra, vyvolalo by to v praxi riadnu vlnu rozhorčenia. 

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

„Je to absolútne nedostačujúce, dokonca menej, ako keby pustili schému 3B tak ako v minulej vlne,“ objasňuje  Natália Haramiová, signatárka Pomoc pre gastro.  Vládou navrhnuté opatrenie nie je to, čo požadovali.

 „Obracať proti nám verejnú mienku tým, že sa na pomoc pre nás budú všetci skladať, nie je fér. Je to ponižujúce. My nie sme príživníci, chceme pracovať a zarábať si na seba,“ objasňuje pre TREND M. Koreny.  

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

Žiadali sme, aby sa toto opatrenia spustilo ešte za mesiac október a následne aj ďalšie mesiace, pridáva názor pre TREND Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).

„Ide o nástroj, ktorý najviac využívali predovšetkým gastro a ubytovacie prevádzky. Táto forma príspevku pomáha najviac v čase, kedy sa prevádzky snažia napríklad predajom cez okienko alebo donáškou uspokojiť dopyt zo strany hostí. Ten je ale výrazne nižší, a teda spôsobuje výrazný pokles tržieb.“

Fakt, že požiadať o túto formu pomoci, budú môcť len firmy zamestnávajúce menej ako 50 zamestnancov, nepovažuje prezident AHRS za šťastné riešenie. „Aj keď 90 percent podnikov v gastre či ubytovaní spĺňa toto kritérium, stále sú tu podniky, ktoré prevyšujú tento počet zamestnancov a sú v rovnako zlej situácií ako tie malé,“ dodáva M. Harbuľák.

Príspevok pri poklese tržieb pomáha kompenzovať mzdy aj takých zamestnancov, ktorí musia vykonávať svoju prácu aj napriek zatvoreným prevádzkam. Ide napríklad o technických zamestnancov, rezervačné oddelenie, účtovníčky a podobne.

Obnovená štátna pomoc nie je skutočnou pomocou, ale podrazom voči tým, ktorí tvoria pracovné miesta, hľadajú aj počas lockdownu spôsob, ako udržať zamestnanosť a chod podniku. Tak vnímajú členovia Klubu 500 nové pravidlá. Podľa nich je takto nastavená schéma štátnej pomoci diskriminačná tak pre prevádzky, ktoré mali nižší pokles tržieb, a rovnako aj pre spoločnosti, ktoré zamestnávajú viac ako päť desiatok ľudí. 

Čo budú môcť firmy získať cez opatrenie 3B na podporu zamestnanosti:

Pôvodný návrh 12. decembra:

  • Bude ho vyplácať rezort práce za mesiac december 2021. 
  • 450 eur: pri poklese tržieb od 40 % do 59,99 %
  • 630 eur: pri poklese tržieb od 60 % do 79,99 %
  • 810 eur: pri poklese tržieb od 80 %
  • Príspevky mali dostať zamestnávatelia, ktorí majú najviac 50 zamestnancov. 
  • Tiež museli mať zatvorené prevádzky od konca novembra a v decembri.

Nový návrh 13. decembra, potvrdený rezortom práce:

  • Príspevky mali dostať všetci zamestnávatelia, či už boli otvorení alebo zatvorení
  • Nie je tam obmedzenie veľkosti firiem do počtu 50 zamestnancov