Nahlásili do konca novembra svoje bankové účty finančnej správe, ale tým sa ich povinnosti neskončili. Práve naopak, tie skutočné problémy pre platiteľov DPH len prichádzajú, a to už od januára 2022.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) . FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly

Budú overovať všetky bankové účty na faktúrach dodávateľov, pred tým, ako ich uhradia, a robiť i fotografie obrazoviek prakticky pri každej faktúre.

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Prípadne pri spore s Finančnou správou (FS) budú musieť preukázať, že vychádzali z aktuálnych dát. Ak to nebudú chcieť robiť ručne pri desiatkach či stovkách faktúr, musia rýchlo myslieť na zmenu či aktualizáciu fakturačných či účtovných softvérov. Je veľký predpoklad, že pri príjmoch nad 49 790 eur, kedy sa stávajú podnikatelia povinnými platcami DPH, využívajú práve IT technológie.

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok.   Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) reagujú na výsledok hlasovania.
Neprehliadnite

Hegerova vláda obrala ľudí o stovky eur, na budúci rok to budú tisícky. Utiahne im opasky

Daniari začiatkom tohto mesiaca zverejnili popis automatizovaného rozhrania, aby sa k nim mohli automatizovane pripojiť účtovnícke systémy.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Pre podnikateľov to znamená zmenu či aktualizáciu súčasných účtovných či fakturačných systémov. Majú na to len zhruba 10 dní, kým táto novinka začne platiť. Na Slovensku bolo k 30. septembru 2021 celkovo 207 007 platcov DPH, ktorých sa táto povinnosť bude týkať.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Všetci sa riadne zapotia a s nimi aj účtovné firmy či výrobcovia softvérov. TREND zisťoval, v akom štádiu je tento projekt, ako sú naň pripravené fakturačné systémy a čo treba stihnúť práve v tomto čase, ideálne ešte pred Vianocami. Nie je toho práve málo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa