„Chcete to bez faktúry či bez bločku?“ To bola najčastejšia otázka v časoch, keď sa dali platiť väčšie platby aj v hotovosti. Tá doba je tu opäť, ešte pár dní, keďže vláda Eduarda Hegera opakovane celoplošne zavádza núdzový stav v rámci protipandemických opatrení.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Pred zasielaním peňazí na účet tak mnohí podnikatelia či bežné fyzické osoby preferujú peniaze na ruku a štát opäť prichádza o veľké peniaze cez daňové úniky či pranie špinavých peňazí.

Ulice aj podniky sú poloprázdne.
Neprehliadnite

Žiadna bageta do ruky či hotely pre vyvolených doma. Slováci vyprázdňujú vrecká za hranicami

Vyhlásením núdzového stavu, tentokrát až do 9. januára 2022, vláda opäť umožnila obmedziť platnosť niektorých regulácií v oblasti hotovostných platieb. To reálne znamená možnosť platieb v hotovosti v podstate bez limitu, či už v podnikaní, alebo aj medzi fyzickými osobami.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu

Potvrdili to nedávno médiám šéf parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS) aj ministerstvo financií.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) . FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly

Neobmedzené platby

Pred pandémiou koronavírusu platilo podľa zákona o obmedzení platieb v hotovosti (č. 394/2012 Z. z. v paragrafe 4), že platby prevyšujúce limit 5-tisíc eur pri podnikateľoch a nad 15-tisíc eur medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi, museli byť urobené len bezhotovostne.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Túto povinnosť mali všetky fyzické i právnické osoby na Slovensku, pričom limit sa vzťahoval aj na súčet všetkých súvisiacich platieb na základe jedného právneho vzťahu, napríklad v rámci jednej zmluvy. Uvedená legislatíva vyplýva dlhodobo z pravidiel EÚ zameraných predovšetkým proti praniu špinavých peňazí. 

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

Ako pre TREND hovorí Marek Polic, odborný garant ekonomických programov spoločnosti Kros, zákaz hotovostných platieb neplatí, pokiaľ tieto boli prijaté či odovzdané v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie.

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok.   Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) reagujú na výsledok hlasovania.
Neprehliadnite

Hegerova vláda obrala ľudí o stovky eur, na budúci rok to budú tisícky. Utiahne im opasky

„Podnikatelia by sa tak platbami v hotovosti nad 5-tisíc eur realizovanými v čase núdzového stavu nemali dopustiť porušenia zákona. Neobmedzené platby v hotovosti majú v čase krízových situácii svoje opodstatnenie, ale situácia môže byť jej širokým a neopodstatneným uplatňovaním aj zneužívaná,“ podotýka M. Polic.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Dajte si do poriadku účtovníctvo

V čase núdze sa takto môžu častejšie objavovať faktúry uhrádzané „na drevo“, rovnako sa môžu objavovať podozrivo štedré doklady na platby za rôzne tovary či služby. Je to však aj dobrá príležitosť, dať si do poriadku účtovníctvo, či už pre právnické alebo fyzické osoby, a to z viacerých dôvodov. 

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

„Robiť hotovostné platby nad limit 5-tisíc eur v rámci podnikateľskej činnosti môže byť výhodné pre firmy napríklad vtedy, ak majú aktuálne v pokladni vyššiu hotovosť a nemusia ju odvádzať do banky, dokonca neraz za poplatok,“ vysvetľuje účtovná poradkyňa v oblasti daní a odvodov Jaroslava Lukačovičová. 

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Podnikatelia môžu v hotovosti vyplatiť napríklad záväzok voči spoločníkovi kvôli pôžičke alebo ľubovoľným záväzkom z obchodného styku. Z účtovného pohľadu nie je podľa názoru M. Polica náročné zaúčtovať platby v hotovosti či už v podvojnom alebo jednoduchom účtovníctve. 

„Keďže núdzový stav je na Slovensku vyhlásený s prestávkami viackrát, podnikatelia by si mali dať pozor, kedy bezlimitné hotovostné platby realizujú a k akému dátumu o nich  účtujú.Skončením núdzového stavu nadobúdajú limity pre hotovostné platby opäť účinnosť,“ spresňuje odborný garant.

Cielené daňové kontroly

Každý nákup či transakcia musia byť v prípade kontroly Finančnou správou vydokladované hodnoverným dokladom o platbe, či už je to faktúra, bloček, príjmový doklad. Napríklad, ak firma musí používať pokladnicu eKasy, treba evidovať tržbu v hotovosti aj nad 5-tisíc eur, či už online alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici.

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Neprehliadnite

Kulich z SK Digital: e-faktúry nevyriešia miliardové úniky daní. Megalomanský plán má trhliny

V súčasnosti sa podľa hovorkyne Finančnej správy Martiny Rybanskej v opodstatnených prípadoch vykonávajú daňové kontroly s cieleným zameraním, najmä kvôli efektívnejšiemu výkonu.

„Prioritná je stále oblasť DPH, keďže sa tam najviac vyskytujú variácie podvodného správania daňových subjektov. Okrem iného sme v roku 2021 preverovali aj nákupy nehnuteľností a motorových vozidiel v súvislosti s podnikaním,“ spresnila pre TREND. V súčasnosti bližšie analyzujú napríklad IT sektor, kde budú smerovať daňové kontroly v najbližšom období.

Ako bol vyhlásený núdzový stav na Slovensku:
Vláda Eduarda Hegera vyhlásila prvý raz núdzový stav v súvislosti s ochorením covid-19 16. marca 2020 a trval až do 13. júna 2020. V septembri 2020 znovu zaviedla núdzový stav, skončil sa v máji 2021. Pri súčasnej tretej vlne pandémie odhlasovala núdzový stav od 25. novembra 2021 zatiaľ do 9. januára 2022.