Preniesť si hypotéku z jednej banky do druhej je dnes výrazne ťažšie ako pred pár mesiacmi. Finančné inštitúcie sú v súčasnosti pri požičiavaní opatrenejšie.

Refinancovanie bolo donedávna oveľa jednoduchšie ako získanie nového úveru. Banky nepotrebovali žiadateľa o refinančnú hypotéku dôkladne posudzovať, pretože videli jeho úverovú históriu. Ak niekto posledných päť rokov splácal pôžičku bez toho, aby sa čo len jedenkrát omeškal, je pravdepodobné, že bude spoľahlivo platiť aj naďalej. Obzvlášť, ak jeho nová splátka bude nižšia ako pôvodná.

UniCredit banka v Košiciach 20. augusta 2012. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

UniCredit Bank zlacňuje hypotéky. Novým klientom požičia len 60 percent ceny bytu

To dnes už vo viacerých bankách neplatí. Koronakríza ohrozuje mnoho firiem, ich zamestnanci tak môžu zostať bez príjmu, respektíve sa im môže znížiť. Mnohí živnostníci prepad zárobku pocítili hneď potom, ako začali platiť prvé obmedzenia. Peňažné ústavy tak dnes musia precíznejšie kontrolovať aj ľudí, ktorí doteraz so splácaním nemali najmenšie problémy.

Stopka pre viacerých žiadateľov

Viaceré peňažné ústavy podľa finančného analytika spoločnosti Brokeria Ivana Kahanca zaviedli v procese dočasné K.O. kritériá, ktoré znamenajú, že klient nedostane ani nový ani refinančný úver. „Keďže sú zatvorené hranice, niektoré banky úplne prestali akceptovať príjmy zo zahraničia. Ide napríklad o ČSOB, UniCredit, Prima banku, či Poštovú banku. Najväčšia banka Slovenská sporiteľňa posudzuje príjem zo zahraničia veľmi individuálne,“ ozrejmuje I. Kahanec.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa