Dosahovať zisky je pre banky čoraz ťažšie. Aj keď v poslednom období im zárobky rástli, v skutočnosti to tak bolo najmä vďaka jednorazovým vplyvom, ako sú prijaté dividendy. Bez nich by už minimálne v ostatných dvoch rokoch sektor okúsil prepad ziskov.

Hypotéka je záväzok na dlhú dobu. Možnosť, že sa rozhodnete zo dňa na deň presťahovať, nie je prakticky žiadna.
Neprehliadnite

Úroky na hypotékach sa držia pri dne. Čoskoro pôjdu hore

Obchodný model slovenských bánk je totiž založený predovšetkým na výnosoch z úrokov. Tie im plynú najmä z poskytnutých úverov. Napriek tomu, že úrokové sadzby v posledných rokoch klesali, peňažné ústavy zarábali vďaka tomu, že úverov poskytovali čoraz viac. Rastúca zadlženosť sa nepáčila Národnej banke Slovenska (NBS), ktorá viackrát v posledných rokoch sprísnila podmienky poskytovania úverov. Naposledy sa pravidlá menili začiatkom tohto roka, odkedy musí žiadateľovi o úver zostať po zaplatení splátok z jeho čistého platu výrazne viac peňazí, ako to bolo v minulosti.

Prísnejšie podmienky majú za následok silnejší súboj bánk o každého záujemcu o úver. Finančné domy sa aj preto v polovici minulého roku začali predbiehať v znižovaní úrokových sadzieb na hypotékach. Výsledkom bolo, že sa priemerná sadzba z novoposkytnutých hypoték dostala až na hranicu jedného percenta. Klesali aj priemerné úroky zo stavu úverov. To znamená, že ľudia, ktorí už úvery splácajú, využili znižovanie sadzieb na to, aby svoju pôžičku refinancovali a získali tak nižší úrok.

Nízke úroky režú zo ziskov

Keďže nárast úverového trhu je vzhľadom na čoraz prísnejšie pravidlá posudzovania žiadateľov o pôžičku výrazne obmedzený, nízke úroky znamenajú pre finančný sektor čoraz nižšie výnosy. V prvých troch mesiacoch tohto roku dosiahol čistý úrokový výnos bánk 418 miliónov eur. V rovnakom období minulého roku to bolo 434 miliónov eur. Výnos im klesol napriek tomu, že objem poskytnutých úverov stále rástol. Banky by mohli tento výpadok nahradiť vyšším výnosom z poplatkov a provízií, ale jeho nárast zatiaľ nestačí kompenzovať výpadok príjmov z úrokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa