Každá diskusia s bankármi sa v poslednom období veľmi rýchlo zvrtne k téme bankového odvodu. Ak sa ich spýtate na zdražovanie služieb, môže za to odvod. Za zvyšovanie úrokových sadzieb takisto. A prečo nepožičiavajú viac peňazí? Lebo voľné peniaze musia odviesť štátu. A to nehovorím o prepade zisku zo začiatku roka. Vinník je aj tu jasný.

Nech sa ich spýtate na čokoľvek, po chvíli sa dostanú k tomu, že musia štátu platiť 0,4 percenta zo všetkých peňazí, ktoré spravujú. A to nehovorím o tom, keď ich necháte rozprávať samých. Ešte nedávno sa pritom tešili na to, že odvod sa v tomto roku skončí. Namiesto toho sa dočkali jeho zdvojnásobenia a predĺženia platnosti na ne-určito. V tomto roku by tak mali štátu odviesť spolu tristo miliónov eur.

Banky sa v súčasnosti snažia s vládou vyjednávať o tom, aby im odvod zrušila. Zdá sa, že načasovanie je priam katastrofálne. Ministerstvo financií dnes očakáva, že na daniach a odvodoch v tomto roku vyberie o 3,1 miliardy eur menej, ako ešte pred dvomi mesiacmi plánovalo. A výdavky budú, samozrejme, vyššie. Žiadať škrtnúť ďalších tristo miliónov sa nejaví ako nápad, s ktorým by mala vláda počas koronakrízy súhlasiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa