Priemerný úrok z hypotekárnych úverov sa aj v marci udržal tesne nad jedným percentom. Podľa údajov Národnej banky Slovenska banky tieto úvery poskytovali s priemernou sadzbou 1,03 percenta. Sadzby sa tak posledné štyri mesiace držia na najnižších úrovniach v histórii.

Peniaze
Neprehliadnite

Vláda sľubuje rodinám s malými deťmi výhodnejšiu hypotéku

Priemerný úrok zo všetkých hypoték, ktoré klienti splácajú, v marci klesol na 1,35 percenta, čo je historické minimum. Priemerný úrok zo splácaných úverov klesá dlhodobo vďaka refinancovaniu hypoték.

Ľudia, ktorí už svoj úver splácajú, si často znižujú svoj úrok tým, že si hypotéku prenesú do inej banky. Alebo tej súčasnej len pohrozia refinancovaním a tá im sadzbu sama zníži.

Pod jednopercentnú hranicu sa už zrejme nedostanú

Ešte začiatkom roka to vyzeralo, že priemerné sadzby z novoposkytnutých úverov by sa mohli dostať pod jedno percento. Banky vlani v lete spustili veľké zlacňovanie hypoték. Kým v júni priemerné sadzby dosahovali 1,36 percenta, na konci roka sa už blížili k jednopercentnej hranici.

Za posledný mesiac však viacero bánk sadzby zvýšilo. Naposledy tak od 1. mája urobila OTP Banka. Tá pri väčšine viazaností dvihla úroky o 0,05 percentného bodu, pri desaťročnej fixácii o 0,04 bodu. Najlacnejšie úvery s ročnou a trojročnou viazanosťou sadzby tak po novom neponúka s úrokom 0,8 percenta, ale sadzby začínajú na hranici 0,85 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa