Japonsko ako prvé na svete plánuje ťažiť kovy vzácnych zemín z hlbokého morského dna. Na zabezpečení stabilných dodávok nerastov bude spolupracovať so Spojenými štátmi, Austráliou a Indiou.

Vedecká loď sa bude od januára skúšobne plaviť s cieľom získať sedimenty vzácnych zemín z morského dna a otestovať funkčnosť ťažobného zariadenia.

Neskôr by sa mohlo ťažiť až 35 ton bahna za tri týždne, pričom každá tona obsahuje asi dva kilogramy vzácnych zemín, ktoré sa používajú pri výrobe moderných technológií – od elektromobilov, veterných turbín a spotrebnej elektroniky až po vojenské vybavenie.

Ťažba surovín z morského dna sa stáva geopoliticky citlivou témou. Silnejú najmä obavy z tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa na urýchlenie ťažby v medzinárodných vodách. Ochrancovia životného prostredia varujú, že ťažba v hlbokom mori ohrozuje ekosystémy a môže narušiť dno.

Ďalšie dôležité správy

In this undated photo released by the U.S. Department of Agriculture are rare-earth oxides, clockwise from top center: praseodymium, cerium, lanthanum, neodymium, samarium, and gadolinium. Across the West, early miners digging for gold, silver and copper had no idea that one day something even more valuable would be hidden in the piles of dirt and rocks they tossed aside. Now there’s a rush in the U.S. to find key components of cellphones, televisions, weapons systems, wind turbines, MRI machine
Neprehliadnite

Francúzsko sa stáva epicentrom vzácnych zemín. Obrovský dopyt nestíha vykrývať