Hypotéky predstavujú pre retailové banky kľúčový produkt. Vďaka nemu dokážu získavať nových klientov a ponúkať im ďalšie služby.

Hypotéka je záväzok na dlhú dobu. Možnosť, že sa rozhodnete zo dňa na deň presťahovať, nie je prakticky žiadna.
Neprehliadnite

Úroky na hypotékach sa držia pri dne. Čoskoro pôjdu hore

Finančné domy preto veľmi citlivo sledujú svojich konkurentov a ak niekto zníži úroky, ostatní ho veľmi rýchlo nasledujú. Keďže ide o dlhodobý produkt, aj malý rozdiel v úrokovej sadzbe môže pre klienta znamenať výrazný rozdiel v tom, koľko banke celkovo za úver zaplatí. Mnohí ľudia sú vďaka tejto úspore ochotní zmeniť aj svoj účet.

Pokles úrokov oberá banky o zisky

Banky v posledných rokoch v snahe získavať nových klientov, ale aj udržať si terajších, výrazne znižovali úrokové sadzby. Priemerný úrok z novoposkytnutých hypotekárnych úverov v marci dosiahol 1,03 percenta. Banky úroky znižovali napriek tomu, že ich to oberá o výnosy.

V minulosti totiž banky profitovali z toho, že neustále poskytovali viac a viac úverov. Aj keď na jednej hypotéke zarobili málo, zarábali na tom, že ich dávali veľké množstvo. Rastúca zadlženosť domácností sa však nepáči Národnej banke Slovenska (NBS). Tá už viackrát sprísnila podmienky poskytovania úverov, aby rast zadlženosti spomalila. Finančné inštitúcie si tak už nízke úroky nemôžu kompenzovať výrazným rastom objemu poskytnutých úverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa