Cirkvi pociťujú odliv veriacich aj finančné problémy, ktoré sa tiahnu naprieč spoločnosťou, napríklad pre energetickú krízu. V parlamente sa aktuálne nachádza návrh novely zákona, ktorá by cirkvám v najbližších rokoch zvýšila príspevky zo štátneho rozpočtu o milióny eur.

Predseda občianskeho združenia Ethos Andrej Lúčny pre TREND hovorí, prečo žiadajú poslancov NRSR, aby novelu nepodporili.

Vyzývate poslancov, aby neschválili návrh novely zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností. V čom vidíte hlavné riziká predkladanej novely?

Okrem ďalších neplánovaných miliónov zo štátneho rozpočtu pre cirkvi, ktoré niekde budú chýbať, vidíme riziko v tom, že štát bude platiť cirkvám akékoľvek náklady bez ohľadu na to, ako bude do budúcnosti klesať počet veriacich. Posledné dve sčítania obyvateľov pritom ukázali, že počet členov cirkví dlhodobo klesá. Viaceré cirkvi sa výrazne počtom členov zredukovali − napríklad rímskokatolícka cirkev prišla za posledných desať rokov o 300-tisíc veriacich.

Kvôli absurdnému zákonu o financovaní cirkví sa im každoročný finančný príspevok nezníži ani o cent, ba dokonca im financie narastú aj bez tejto novely.

Čo sa vám na navrhovaných zmenách nepozdáva?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa