Výrobná kapacita tlačiarenských firiem na Slovensku výrazne prevyšuje domácu spotrebu, a preto je veľmi závislá na vývoze. Napriek minuloročnému oživeniu po prekonaní šoku z pandémie segment zaznamenal za vlaňajšok celkovo vyše desaťpercentný pokles tržieb, ktoré mu klesli na 219 miliónov eur. Zisk klesol zo 70 na 64 miliónov eur.

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020

Väčšie tlačiarne mali v krízovom období istú výhodu, no niektoré mikro tlačiarne pandemický rok nezvládli a ukončili, prípadne utlmili podnikateľskú činnosť.

Priemysel ovplyvnilo aj zvyšovanie cien vstupov, predovšetkým papiera a lepenky. Napokon celý drevospracujúci priemysel čelí problémom s nedostatkom suroviny na trhu a s tým súvisiacim procesom plánovania výroby a dodávok produktov. Novou mantrou podnikania sa stalo dôsledné plánovanie dodávok a hotových výrobkov, aby sa vyhli meškaniu dodávok.

polygrafia
Neprehliadnite

Toto je 40 najväčších polygrafických spoločností na Slovensku podľa tržieb za rok 2020

Na druhej strane polygrafický priemysel zaznamenáva trend znižovania počtu výtlačkov najmä v klasických periodikách ako sú noviny a časopisy. Rok 2020 tento trend ešte viac prehĺbil. Viaceré obchodné reťazce obmedzili tlač informačno-propagačných letákov a presunuli sa do online priestoru.

Práca v tlačiarni.
Zdroj: Slovenská Grafia
Práca v tlačiarni.

„Menšie výkyvy boli len v tlači neperiodických publikácií, hlavne v tlači kníh. Pretrváva trend znižovania celkových nákladov, vydavatelia sa skôr uchyľujú k reprintom. Trh učebníc je dlhodobo nízky, pričom v školách tento sortiment chýba. Vplýva na to viacero faktorov, vrátane nedostatku kvalitných autorov,“ vysvetľuje prezident Zväzu polygrafie na Slovensku Peter Blubla.

Slovenskí tlačiari pocítili vplyv pandémie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa