Ani pandémia nedokázala zastaviť snahu hutníckeho priemyslu dostať sa zo strát. Vyššie clá za dovoz ocele z ázijských krajín a rastúce ceny suroviny zlepšili hospodárske výsledky domácich producentov.

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020

Trh s oceľou však bude čeliť prísnejším emisným podmienkam a dotýkajú sa ho aj problémy na strane výrobcov automobilov. V neprospech oceliarov môžu hrať vysoké ceny energií a náklady za dodržiavanie emisných kvót v Európskej únii.

Úspech napriek strate

Tunajšie podniky využili príležitosti a zvyšujúci sa dopyt najmä v poslednom kvartáli roku 2020, keď ich objednávky opäť potiahla väčšia stavebná činnosť či automotive sektor. A to sa prejavilo aj na ich konečných hospodárskych výsledkoch, hoci ešte rok predtým sa sektor prepadol do straty 27 miliónov eur.

ocel
Neprehliadnite

Kto sfúkne z košickej ocele uhoľný prach. Scenárov budúcnosti U.S. Steelu je viacero

Celý hutnícky segment vlani síce zaevidoval stratu, ale už len na úrovni dva milióny eur, čo možno po náročnom pandemickom roku považovať za úspech.

Slovalco
Zdroj: Trend, Miroslava Spodniakova

Medziročne sa podarilo stratu znížiť až o 92 percent, a to napriek výraznejšiemu poklesu tržieb sektore. Sumárne tržby v hutníckom priemysle dosiahli 3,95 miliardy eur, čo bolo medziročne o 13 percent menej. V tržbách sa tak hutníctvo vrátilo na úroveň z roku 2016.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa