Nebyť aktuálnych problémov s nedostatkom polovodičov, automobilový priemysel na Slovensku mohol byť z najhoršieho vonku. Pandémia vlani potrápila väčšinu firiem, ktoré v mnohých prípadoch zaknihovali dvojciferné poklesy tržieb a ziskov.

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020

Najväčší domáci priemyselný segment sa tak dostal na úrovne rokov 2016 a 2017. Analytici sú však v predpovediach opatrní. Hoci sa výroba áut v prvom kvartáli tohto roka opäť rozbehla, rekordné rasty podľa nich súviseli skôr s dohnaním výpadkov z minulého roka. Rast teda nemusí byť trvalý a výrazne ho začína ovplyvňovať aj siahodlhá kríza čipov.

Dosah čipov

Tržby automobilového sektora vlani zaznamenali medziročný pokles o 9,1 percenta, dosiahli 28,6 miliardy eur. Napriek rozsiahlym výrobným obmedzeniam nešlo o najhorší výsledok.

A to ani v porovnaní s rekordným rokom 2019, keď tržby v sektore presiahli 31,4 miliardy eur. Pre koronakrízu sa výsledky v tržbách vrátili na úroveň z roku 2017. To však neplatilo o ziskoch. Tie dosiahli 535 miliónov eur, čo bolo za ostatných päť rokov najmenej. Medziročne tak zisk firiem v automotive poklesol o 44 percent.

VW
Neprehliadnite

Automotive po pandémii zachránia len inovácie. Času na prípravu veľa neostáva

To sa nutne prejavilo aj v počte zamestnancov v sektore, ktorých bolo po vlaňajšku už len necelých 78-tisíc, čo je o štyri percentá menej než v roku 2019. Minuloročný počet pracovníkov segment priblížil opäť k roku 2017.

cip
Zdroj: Shutterstock

Korekciu výsledkov však už v priebehu vlaňajška avizoval najväčší výrobný podnik Volkswagen Slovakia, ktorý počas roka oznámil významnú investíciu v objeme takmer miliardy eur a nábor zhruba dvetisíc zamestnancov v priebehu najbližších troch rokov. Následne avizoval prijatie ďalších štyristo pracovníkov do výroby SUV modelov, čo súviselo s rýchlym nárastom dopytu po týchto vozidlách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa