Napriek tomu, že slovenský priemysel pred koronakrízou už postupne stagnoval, jeho najväčší segment dokázal z roka 2019 ešte vyťažiť maximum. Tržby v strojárstve vtedy vysoko prekročili štyridsaťjeden miliárd eur, hoci zisk firiem už nedosiahol rast.

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020

Napriek realizovaným investíciám do zvyšovania kapacít, modernizácie a inovácií prekvapila nastupujúca pandémia aj silných hráčov. O ich úspechu či neúspechu v minulom roku rozhodovalo aj to, na aký segment sa ich strojárska výroba zameriavala.

Pre strojárov v automotive, ktorých je na tunajšom trhu nadpriemer, bol vlaňajšok oveľa náročnejší než pre iných. Výrazné výpadky v produkcii áut sa citeľne dotkli aj ich biznisu, kým napríklad výrobcovia chladiacich zariadení napredovali aj vlani.

Brzdu cítia ľudia

V strojárstve tržby za sektor vlani len horko-ťažko presiahli 38 miliárd eur a medziročne klesli o viac ako 8,5 percenta. S prihliadnutím na rozsiahly vplyv koronakrízy však nemusíme hovoriť o najhoršom výsledku. Napriek tomu sa strojársky sektor vlani vrátil na úrovne pred rokom 2018.


pôvodný súbor:SOU strojárske 006.JPG
Zdroj: archív

Signifikatnejší bol prepad v ziskoch, ktoré dosiahli 936 miliónov eur a oproti roku 2019 sa prepadli o viac ako 30 percent. Hoci sa firmy snažili korigovať prepady efektívnejšou výrobou, situácia ich často viedla k redukciám zamestnancov. Tých vlani v sektore ubudlo 10-tisíc a poklesom zhruba o päť percent sa ich počty vrátili na úrovne spred roku 2017.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa