Kým tržby elektrotechnického priemyslu na Slovensku sa v roku 2019 prepadli na úroveň takmer spred desiatich rokov, vlaňajšia koronakríza potrápila sektor ešte výraznejšie. Napriek nižším tržbám však zaknihoval vyšší zisk.

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020

S príchodom pandémie sa svet síce presunul do online prostredia a neúmerne sa zvýšil dopyt po elektronike, no tento nepriamy efekt krízy sa na výsledkoch väčšiny tunajších elektrofiriem neprejavil.

Dopyt po televízoroch, počítačoch a potrebných dielcoch sa sústredil na iné trhy. Aj tak sa však vlani výraznejšie darilo niekoľkým firmám, ktoré dokonca zaevidovali dvojciferné nárasty v tržbách či ziskoch. Pod horší vývoj v sektore sa však podpísali aj najsilnejší hráči.

Tabuľky
Neprehliadnite

TOP v priemysle: Najväčšie slovenské elektrotechnické podniky

Najväčšia spoločnosť v segmente – Samsung Electronics Slovakia, v minulom roku nedokázala korigovať svoj dlhodobý prepad. Napriek tomu sa tunajší podnik udržal v zisku, ktorý medziročne poklesol podobne ako tržby zhruba o dvanásť percent, atakoval 46 miliónov eur.

Otvorenie novozrekonštruovanej úredajne elektroniky na Zlatích Pieskoch v Bratislave.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Elektrotechnický priemysel má však naďalej veľké problémy, keďže vlaňajšie výsledky potvrdzujú trvalý pokles už piaty rok po sebe. Navyše problémy v automotive sťahovali so sebou aj ďalšie podniky. Rôznorodosť tohto priemyslu je stále vysoká, časť sektora pripadá na výrobcov káblov, meracích zariadení či elektronických súčiastok pre automobilky.

Mzdy vs tržby

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa