Výrobcov stavebných látok podobne ako aj iné stavebné segmenty potrápila vlani pandémia. Situácia sa však zmenila a aktuálne je dopyt na vysokej úrovni. Stavivárom však pribudli ďalšie problémy, a to neustále sa zvyšujúca cena za tonu emitovaného oxidu uhličitého, ale aj takmer trojnásobné zvýšenie ceny elektrickej energie v priebehu posledných dvoch rokov.

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020

„Situácia má vplyv na cenotvorbu väčšiny druhov stavebných látok. Vysoké náklady trápia oceliarov, cementárov, ale aj sklárov,“ reaguje výkonný riaditeľ Zväzu výrobcov cementu Rudolf Mackovič. Výrobcov okien zase trápia vysoké ceny vstupných komodít, najmä drevených komponentov a problémy s meškaním dodávok.

Tabulka long form
Neprehliadnite

Toto je 40 najväčších stavivárskych spoločností na Slovensku podľa tržieb za rok 2020

 Zisky v segmente sú veľmi rôzne. Niektorí výrobcovia zaznamenali vysoké profity, niektorí, naopak, rekordné prepady.

Absolútnym víťazom je výrobca cementu spoločnosť CRH Slovensko. Jej zisk narástol o 1 435 percent na takmer jedenásť miliónov eur, EBITDA poskočila o 24 percent. Tržby si firma polepšila o desať percent.

„Trh so stavebnými materiálmi čelí viacerým výzvam vrátane nárastu dopytu.“
Alžbeta Timárová, hovorkyňa CRH Slovensko.
Cementáreň v Rohožníku.
Zdroj: TASR
Cementáreň v Rohožníku.

Výborné hospodárske výsledky má aj výrobca okien Slovaktual. Svoj zisk vlani zvýšil o takmer 253 percent a tržby mu narástli o takmer sedem percent. Na druhej strane stavivársky segment zaznamenal aj straty. Považskej cementárni klesol zisk o takmer jedenásť percent, ale tržby narástli o takmer šesť percent.

Odpad zo zahraničia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa