Nedostatok asi najlepšie charakterizuje problémy mnohých firiem počas uplynulého roka. Pandemické obdobie zvýšilo dopyt, narazilo na prázdne sklady a nedostatočné množstvo pracovných síl. Ceny vstupných surovín vystreľovali ako silvestrovské svetlice, ale zabudli sa vrátiť. Dôsledkom je, že za niektoré výrobky si jednoducho priplatíme a podľa analytikov ich cena neklesne ani vtedy, keď sa situácia upokojí, ak sa vôbec upokojí.

Komodity
Neprehliadnite

Cenová rely pri komoditách by mohla byť len dočasným pohybom

„Zápasiť s rastúcimi cenami vstupov musia viaceré odvetvia. Zvýšili sa aj náklady na pracovnú silu, služby, stavebné materiály, obaly, drevo či kovy. Zároveň chýbajú niektoré komponenty, dodacie lehoty surovín či súčiastok sa predlžujú, zmluvné termíny neplatia a produkty opúšťajú výrobné linky neskôr,“ reaguje na problémy trhu výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. To všetko má za následok negatívny vplyv na hospodárenie výrobných závodov, ich produkciu aj na cash-flow.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) označuje drevo počas predstavenia systému evidencie dreva vo Vojenskom obvode Záhorie pri Malackách
Zdroj: TASR
Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) označuje drevo počas predstavenia systému evidencie dreva vo Vojenskom obvode Záhorie pri Malackách

Ceny dreva stúpli až o 50 percent

Ceny dreva zaznamenali v priebehu minulého roka fenomenálny rast a neskôr následný kolaps. „Z najnižšieho bodu na úrovni 300 dolárov v apríli minulého roku začala cena dreva rásť až na viac ako päťnásobok a 7. mája dosiahla historické maximum 1 686 dolárov za jeden MBF (2,36 kubického metra),“ vysvetľuje komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen na príklade cien z Chicagskej burzy.

Situácia bola podobná v USA, aj v Európe. Obmedzenia, lockdowny spôsobili zmenu spotrebiteľského správania a spustili boom vo výstavbe a v renovácii domov. Lenže sklady neboli pripravené na zvýšený objem dopytu a nemali ani dostatok pracovných síl, ktoré by enormný nápor zvládli.

Požadované objemy reziva nebolo možné v pílach spracovať. „Situácia je dramatická, s takým enormným záujmom o guľatinu a nárastom cien sme ešte neboli konfrontovaní,“ vysvetľuje generálny sekretár Zväzu spracovateľov dreva Peter Zemaník. Nedostatok dreva bol na Slovensku, ale aj vo svete. „Ceny dreva sa výrazne zmenili len v prípade ihličnatej guľatiny. Ceny ostatných sortimentov zostávajú na rovnakej úrovni,“ upresňuje vedúca odboru komunikácie Lesy SR Marína Debnárová. Dostupné drevo vo svete rýchlo skupovala Čína a USA.

prevážanie dreva
Neprehliadnite

Vidíte prevážať guľatinu? Cez aplikáciu zistíte, či ju vyťažili legálne. Možno už čoskoro

Výrobcovia priznávajú zvyšovanie cien

„V posledných mesiacoch sme zaznamenali nárast materiálových nákladov o 15 až 50 percent. Dreva máme málo a priplácame za to, aby sme ho vôbec mali,“ vysvetľuje konateľ rodinnej firmy Nábytok Mirek Jakub Mirek. Vo firme pociťujú akútny nedostatok pracovných síl na výrobných linkách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa