Keďže sa vo virtuálnom svete metaverza platí kryptomenami, bola len otázka času, kedy doň začnú vstupovať významné banky. J. P. Morgan je prvá takáto finančná inštitúcia, ktorá ponúka svoje služby priamo v digitálnom priestore sveta Decentraland.

Na jej virtuálnej pobočke si možno zakúpiť NFT, kryptomeny, ale aj virtuálne pozemky. Klientov pritom víta voľne sa pohybujúci tiger a podoba šéfa J.P. Morgan Jamieho Dimona. Firma svoj virtuálny priestor pomenovala Onyx Lounge a zverejnila tiež správu o tom, aké ďalšie príležitosti z oblasti biznisu možno vo metavesmíre využiť.

V správe sa okrem iného píše:

Metavesmír pravdepodobne v nasledujúcich rokoch prenikne do každého sektora, pričom obchodné príležitosti môžu dosahovať ročné zisky v objeme jedného bilióna dolárov (asi 880 miliárd eur).
 

J. P. Morgan chce hrať významnú rolu v prostredí metaverza a plánuje v ňom riešiť problémy zo skutočného sveta, ako napríklad validáciu účtov či prevenciu finančných podvodov.

Vysoké investície a optimistické predpovede

Metavesmír sa začal rozvíjať hlavne po tom, ako Mark Zuckeberg oznámil premenovanie firmy Facebook na Meta a jej smerovanie do virtuálneho sveta, v ktorom budú môcť používatelia žiť svoj druhý život, pracovať, zabávať sa či nakupovať.

Zatiaľ túto sféru ovládajú hlavne hry, ktoré poskytujú obrovský reklamný potenciál a firmy ako Nike či Ferrari sa už teraz snažia presadiť v predaji svojich produktov alebo NFT.

Aby banka J. P. Morgan upozornila na peniaze, ktoré sa v metavesmíre točia, uviedla, že medzi minuloročným júnom a decembrom sa cena virtuálnych pozemkov zvýšila zo 6-tisíc (cca 5-tisíc eur) na 12-tisíc dolárov (približne 10-tisíc eur). Predpovedá tiež, že do roku 2027 by mohol byť objem nákladov na reklamu v metaverze približne 18,4 miliardy dolárov (asi 16 miliárd eur).

Vývoj v tejto oblasti vidí podobne optimisticky aj nadnárodná investičná spoločnosť Goldman Sachs. Tá predpovedá, že v najbližších rokoch dosiahne monetizácia v metavesmíre objem až 8 biliónov dolárov (asi 7 biliónov eur).

NFT Weird Whales, veľryba č. 1523
Neprehliadnite

Na trende NFT už aj deti zarábajú státisíce. Ako a prečo investovať?