Patová situácia, ktorá vládne medzi automobilkou Tesla a indickou vládou by podľa najnovších informácií mohla mať riešenie. Ak by firma kúpila súčiastky v hodnote 500 miliónov dolárov v rámci Indie, vláda je ochotná zvážiť požiadavku Elona Muska na úľavu na daniach z dovozu. Tá totiž stojí v ceste úplnému vstupu Tesly na indický trh.

Požiadavka však nie je skromná a Tesla už v auguste 2021 oznámila, že v Indii nakúpila súčiastky v hodnote 100 miliónov dolárov. Automobilka tiež uviedla, že plánuje nakupovať ďalšie komponenty priamo v krajine a investovať do infraštruktúry pre elektrovozidlá, no až po udelení daňových výhod.

Uspokojivá výška investícií by vraj automobilka mohla dosiahnuť, ak navýši objem nákupov autodielov od tamojších výrobcov o 10 až 15 percent ročne. V každom prípade bude musieť poskytnúť indickej vláde plán nákupu dielov a tiež správu o očakávaných objemoch predajov vozidiel v krajine. Hovorí sa aj o tom, že by komponenty vyrobené v Indii mohli putovať do Číny.

Problémy a možné riešenia

Tesla testuje svoje vozidlá v Indii už od minulého roka, no jej úplný vstup do krajiny stojí oproti viacerým výzvam vrátane častého výskytu zvierat na cestách či nedostatočného pokrytia cestnej siete GPS mapami. Elon Musk pred časom zdôraznil, že dane z dovozu sú v Indii jedny z najvyšších na svete a jeho dovezené vozidlá by mohli byť zdanené až extrémnou 100-percentnou daňou.

Po tom, ako bola zamietnutá žiadosť Tesly o úľavu na dovoznej dani, bolo automobilke v Indii odporúčané dovážať čiastočne poskladané vozidlá a dokončovať ich priamo v krajine. Tajomstvom nie je ani nechuť spolupracovať s firmou Elona Muska, ak by jej vozidlá vyrobené v čínskom Šanghaji boli dovážané do Indie.

Napriek týmto dlhodobým rokovaniam bez konečnej dohody však možno hovoriť o určitom progrese. Firma už získala homologačný certifikát pre sedem svojich modelov a doviezla do krajiny aj nabíjačky typu supercharger. Zástupcovia miestnej samosprávy oslovujú Teslu s výzvami na stavbu ďalšieho závodu práve v ich kraji, takže problém je hlavne vo vysokej politike.

Tesla Model S facelift.
Neprehliadnite

Tesla chce expandovať do Indie. V ceste jej stoja politici, chudoba a dobytok