Spoločnosť Intel sa sústreďuje na udržateľnosť technológií a plánuje vyvinúť energeticky vysokoefektívne nové čipy. Zatiaľ ich firma nazýva iba „blockchainový akcelerátor“ a na trh by mali prísť ku koncu roka 2022.

Dve spoločnosti si nové čipy už stihli predobjednať. Ide o Griid Infrastructure, ktorá sa zameriava na ťažbu bitcoinu a Block (predtým Square), za ktorou stojí Jack Dorsey, zakladateľ Twitteru.

Viceprezident Intelu Raja Koduri sa vyjadril ambiciózne:

Očakávame, že inovácie v oblasti našich obvodov prinesú blockchainový akcelerátor, ktorý bude viac ako 1 000-násobne výkonnejší vzhľadom na watty, ako sú mainstreamové grafické karty pri ťažbe so šifrovaním SHA-256.
 

Mal pritom na mysli algoritmus SHA-256, ktorý sa používa na generovanie bitcoinu a množstva ďalších kryptomien.

Ťažba kryptomien a životné prostredie

Intel ponúkne viac informácií o nových čipoch na konferencii International Solid-State Circuits Conference 2022, ktorá sa začne 20. februára. Vplyv ťažby kryptomien na životné prostredie sa v ostatnom čase stáva čoraz viac horúcou témou. Americký Kongres sa ho chystá v blízkej dobe riešiť a Intel môže ponúknuť konkrétny spôsob práve prostredníctvom tejto technológie.

Ťažba kryptomien je energeticky náročný proces a veľké firmy, ktoré sa ňou zaoberajú, často pri svojom hlade po elektrickej energii čerpajú aj z elektrární, ktoré využívajú ako palivo uhlie či zemný plyn. Okrem zvyšovania uhlíkovej stopy sa tým v niektorých oblastiach zvyšujú aj ceny za energie a občas nastávajú tiež výpadky dodávok elektrickej energie.

V súčasnosti sa očakáva, že po tom ako Kongres Spojených štátov vyspovedá niekoľko veľkých firiem, ktoré ťažia kryptomeny sa následne rozhodne, akým spôsobom riešiť situáciu s ich energetickými zdrojmi.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin má problém. Americký Kongres chce riešiť spotrebu ťažiarov