Lamborghini a Bentley oznámili, že plánujú čisto elektrické superšportiaky. Každá zo značiek o tejto skutočnosti informovala samostatne a modelové rady oboch by mali túto zmenu podstúpiť pred koncom tejto dekády.

Talianske Lamborgini plánuje prvý elektrický model na rok 2024. Pravdepodobne pôjde o dvojdverové štvorsedadlové SUV s vyšším podvozkom a nemá sa podobať na žiadny aktuálny model značky. O rok neskôr sa môžu zákazníci tešiť na čisto elektrický Urus.

Šéf automobilky Stephan Winkelmann uviedol: „Keď ide o čisto elektrické autá, naše stanovisko je jasné a zároveň opatrné. Jasné, lebo vravíme: ‚Áno, elektrifikácia je súčasťou našej budúcnosti.‘. A opatrné, lebo vravíme: ‚Je to kompletne nové vozidlo: štvrtý model.‘“

Zdôraznil tiež, že aj napriek prechodu na udržateľnú budúcnosť chce značka zostať „verná svojej DNA“. Jedným dychom však dodal, že sprostredkovať zážitok z motora V12 v elektrickom vozidle bude veľká výzva.

Najskôr hybrid, potom elektromobil

Informácia o type karosérie však nie je vytesaná do kameňa a S. Winkelmann zdôraznil, že nielen o nej, ale aj o objeme výroby, cene a ďalších parametroch budúceho elektrického „Lamba“ sa rozhodne ešte tento rok. Projekt by sa mal v rovnakom čase aj rozbehnúť.

Predtým, než táto legendárna prémiová značka patriaca koncernu Volkswagen prejde na úplne elektrický modelový rad, má uviesť na trh hybridy. Celý prechod na čiastočne či úplne elektrické modely má stáť jeden a pol miliardy eur a na hybridný pohon majú prejsť súčasné vozidlá Huracán, Aventador a Urus.

Takáto obrovská investícia je zároveň najväčšou v histórii značky a S. Winkelmann tvrdí, že Lamborghini bude myslieť nielen na svojich zákazníkov, ale aj na fanúšikov, pracovníkov a ich rodiny a na oblasť Emilia-Romagna, kde sa značka zrodila.

Ferrari ide zatiaľ trochu iným smerom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa