NFT ma fascinujú, lebo ich vlastníctvo môžete ľahko presúvať na blockchaine.
Benyamin Ahmed, 12-ročný programátor

Čo sú NFT a prečo sa svet o ne zaujíma

Skratka NFT znamená non-fungible tokens, čo možno preložiť ako nezameniteľné tokeny. NFT využívajú technológiu kryptomien – blockchain, no líšia sa unikátnosťou. Pri kryptomenách nezáleží na tom, či si investor kúpi jednu digitálnu mincu alebo nejakú inú. V tomto zmysle nie sú unikátne a každá minca jednej meny má rovnakú hodnotu.

NFT ponúkajú jedinečné vlastníctvo časti alebo celého konkrétneho digitálneho predmetu. Zatiaľ tento spôsob predaja vlastníctva využívajú hlavne výtvarní umelci. Možnosti sú však oveľa širšie.

Speváčka Katy Perry sa nedávno tiež zapojila do tohto trendu prostredníctvom tokenu Theta. Jej fanúšikovia si tak môžu zakúpiť vlastníctvo unikátnych momentov z jej vystúpení či produkcie a zároveň si ich vychutnať aj naživo.

Pridávajú sa však aj ďalšie celebrity ako Snoop Dogg či Lindsay Lohanová. Ako NFT ponúkli rôzne záznamy momentov, hudbu či umelecké stvárnenia spomienok.

Ako NFT totiž možno získať akýkoľvek digitálny obsah, či už ide o video, audio, fotografie, kresby, obsah do videohier alebo softvér. Pochopiteľne, že takáto investícia môže mať nielen v oblasti umenia vysoký špekulatívny potenciál.

Dokonca aj sama VISA dala najavo záujem o NFT kúpou avatara CryptoPunk za takmer 150-tisíc dolárov v ethereu.

Vedie to až k neuveriteľným zbierkam

Povaha NFT vedie ľudí k tvorbe digitálnych zbierok, na čom nie je nič zvláštne. Niekto by sa však mohol pozastaviť nad extrémnymi prípadmi. Jedna z najstarších značiek NFT, ktorá existuje už od roku 2017, je EtherRock.

Umožňuje za kryptomenu ethereum nakupovať kamene. Veľmi sa však nelíšia, ide o digitálny klipartový obrázok rovnakého kameňa v rôznych farebných odtieňoch. Do obehu bolo vypustených 100 kusov a tie si zberatelia kupovali a predávali.

EtherRock
Zdroj: etherrock.com

V súčasnosti už nemožno získať „panenský“ kameň, ktorý predtým ešte nikto nekúpil. Tým sa zvyšuje hodnota použitých a nedávno si ktosi jeden z nich kúpil za 400 ETH, čo je hodnota približne jedného milióna eur.

To zvýšilo aj cenu najlacnejších kameňov. Z hodnoty približne 100-tisíc dolárov sa najlacnejší etherrock vyšvihol na čosi vyše milióna dolárov (asi 850-tisíc eur).

Funkcia Tesla Autopilot má zrejme problém s majákmi záchranných zložiek
Neprehliadnite

Top technologické udalosti: J. Bezos žaluje NASA a Elon Musk býva v domčeku za 42-tisíc eur

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa