Poľsko poslalo diplomatické nóty svojim spojencom v EÚ a NATO, aby vyargumentovalo jeho spor s Nemeckom o 1,3 bilióna eur na reparácie za druhú svetovú vojnu. Potvrdil to námestník ministra zahraničných vecí Arkadiusz Mularczyk pre Poľskú tlačovú agentúru (PAP), pričom z jeho vyjadrenia odcitoval portál euractiv.com.

V nótach Poľsko informovalo o dôvodoch svojich požiadaviek s tým, že Nemecko nikdy nekompenzovalo škody, ani nevyplatilo odškodné po obetiach nemeckej agresie. A. Mularczyk tvrdí, že „Nemci sa toho nechcú dotknúť, nechcú medzinárodnú dohodu, pre obete tiež neexistuje žiadna zákonná cesta“.

„Budeme systematicky informovať medzinárodné spoločenstvo“ o neochote Nemecka plniť tieto povinnosti, zdôraznil minister s tým, že cieľom nót je presvedčiť zahraničných diplomatov, politikov, aktivistov a právnikov, že problém zostáva nevyriešený a že porušovanie zásad právneho štátu a ľudské práva sú ohrozené.

Poľská vláda „chce otvoriť medzinárodnú diskusiu o postoji Nemecka“ k jeho povojnovým záväzkom, povedal A. Mularczyk a dodal, že krajina zatiaľ na diplomatickú nótu nereagovala.

Berlín neustále odmietal požiadavky Poľska na reparáciu a tvrdil, že všetky finančné nároky súvisiace s druhou svetovou vojnou boli urovnané Zmluvou dva plus štyri z roku 1990, ktorá umožnila znovuzjednotenie Nemecka.

V roku 1953 sa poľská komunistická vláda pod tlakom Sovietskeho zväzu vzdala všetkých nárokov na vojnové reparácie. Moskva chcela oslobodiť východné Nemecko, ďalší sovietsky satelit, od akýchkoľvek záväzkov, informoval Deutsche Welle. Poľské orgány však tvrdia, že dohoda je neplatná, keďže Poľsko v tom čase nemohlo vyjednať spravodlivú kompenzáciu.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Varšava -  Poľský minister zahraničných vecí  Zbigniew Rau hovorí počas tlačovej konferencie britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou  5. apríla 2022 vo Varšave. FOTO TASR/AP
Polish Foreign Minister Zbigniew Rau speaks at a news conference during his meeting with Britain's Foreign Secretary Liz Truss in Warsaw, Poland, Tuesday, April 5, 2022. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Poľský minister zahraničných vecí podpísal žiadosť o reparácie od Nemecka